Подобра салата во живот не сум јадел а готова е за само 10 минути

Ова го пробав на еден роденден и одлично е со свежи краставички а може и со кисели.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3-4 поголеми краставици
1 јогурт
2-3 големи лажици милерам или павлака
3-4 големи лажици сечкани зачини (копар, власец и малку оригано)
1 мала лажичка сенф
2-3 мали лажички мед
Сол, црн пипер

ПОСТАПКА:

Краставиците излупете ги, изрендајте ги и посолете. Кога малку ќе отстојат, истиснете со раце да се исцеди течноста.

Loading...

Копарот, ориганото и власецот измијте ги па ситно исечкајте ги ситно.

Во пластичен сад измешајте јогурт, павлака, сенф, мед, власец, оригано и копар.

Промешајте па зачинете по желба. Додадете ги краставиците и добро промешајте.

Послужете со било какво месо или по желба. Може да се чува во фрижидер 2-3 дена. Изладено е уште повкусно.

Loading...