Пита од само 2 компири, а се подготвува за 5 минути…Многу вкусна и заситна…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 г компири
1 главица кромид
2 јајца
50 мл масло
200 мл млеко
5 лажици брашно
2 лажички сол
1 лажичка црн пипер

ПОСТАПКА:

1.Компирите и кромидот исечкајте ги на поситни коцкички, па помешајте ги во подлабок сад. Додајте ги сите наведени состојки и промешајте.

2.Смесата сипете ја во намастен калап 20х40 см, израмнете и печете во загреана рерна на 250 минути, 20-25 минути.

Оставете малку да подизлади, па сечете ја и послужете ја. Постапката погледнете ја ОВДЕ.