Многу, многу јаболка! Најлесната пита со јаболка која се топи во уста! Кој не ја сака слатката арома на свежо печената пита со јаболка што се шири низ куќата?

Замислете да ги потоните забите во парче топла, вкусна пита од јаболка, со нежни парчиња овошје сместени во меката бисквитна кора. Тоа е безвременска класика која секогаш воодушевува. И најдобриот дел?

Овој рецепт е толку едноставен, дури и ако не сте искусен пекар, можете да подготвите вкусна пита со јаболка што ќе ги натера сите да ја исчекуваат со нетрпение. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3 јајца
150 грама шеќер (6 супени лажици)
1 лажичка ванила
100 грама путер (7 лажици)
100 грама цврст јогурт или к.павлака (4,5 лажици)
240 грама брашно (1,5 чаши + 1 лажица)
10 грама прашок за печиво (2 лажички)
4 јаболка, излупени и исечени на големи парчиња
сок од лимон за јаболката
џем од праска или кајсија (за премачкување)

ПОСТАПКА:

Во подлабок сад изматете ги јајцата со шеќер, ванила, прстофат сол, растопен путер и цврст јогурт (или кисела павлака). Брашното помешајте го со прашок за печиво и постепено додајте го во течната мешавина, мешајќи со рачна маталка.

Јаболката исечкајте ги на коцки и посипете ги со малку лимонов сок за да не потемнат.

Две третини од јаболката сипете ги во тестото и промешајте.

Калап 27х18 см обложете го со хартија за печење и намастете го со путер, па сипете го тестото со јаболката, а одозгора распоредете ги преостанатите парчиња од овошјето.

Печете во загреана рерна на 180 степени, 40 минути. Печената пита одозгора премачкјате ја со џем по ваш избор. Постапката погледнете ја ОВДЕ.