Многумина грешат кога мислат дека кимот и куминот се исти, а всушност тие се сосема различни растенија кои едноставно имаат некои сличности.

Кај нас и за двете билки се користи називот „ким“ што и не е грешка, но поради нивно разликување обично се користи различна придавка како „црн“ ким, „римски“ ким, „индиски“ ким, „зачински“ ким и слично.

Во продолжение на текстот ќе говориме за билката со латинското име Cuminum cyminum и ќе ја означиме како „кумин“, а за разликите помеѓу овие билки ќе се осврнеме на крајот од статијата.

Куминот е силен и необичен зачин, со силен мирис кој се губи при мешање со храна. Иако мирисот е силен, вкусот е многу благ.

Го забрзува метаболизмот и ги согорува мастите. Помага при надуеност, го исфрла вишокот вода и токсини од телото, ја намалува мачнината, а се вели дека е одличен во спречување на дијабетес.

Куминот содржи антиоксиданси, витамини А и Ц, но и есенцијални масла кои му користат на телото.

На Институтот за медицински науки во Техеран, научниците собрале 2 истражувачки групи, од кои секоја се состоела од 44 жени со прекумерна тежина.

Во текот на 3 месеци и двете групи јаделе по иста шема (1200 калории на ден) со таа разлика што во дневното мени на првата група вклучиле по 1 лажичка кумин (индиски ким). Овој зачин се додавал во јогурт со низок процент масти или во салати.

Резултатот бил фасцинантен, жените од првата група изгубиле во просек 14% повеќе телесни масти од жените од втората група. Ваквиот ефект се објаснува со фактот дека куминот содржи фитостероли кои имаат способност да го намалат нивото на холестерол во крвта.

За да се подобри метаболизмот, внесот на куминот треба да биде една кафена лажичка дневно. Додајте го овој зачин во јадења направени од јајца, месо, сирење, а исто така и во јогурт и салати.

Ким или ким – која е разликата?

Два зачини со многу сличен изглед, а на нашиот јазик имињата, често се мешаат еден со друг.

КУМИН

Kумин е семето на растението Cuminum cyminum, кое потекнува од Блискиот Исток. Поради ова, куминот како зачин најчесто ќе го најдете во рецептите од тоа поднебје, но многу често се користи и во индиската и латиноамериканската кујна.

Семињата се наоѓаат на разгранети стебленца, како оние на копарот. Имаат светла боја и можат да се користат цели или мелени.

Тостирањето на семките им дава многу поинтензивен вкус, па затоа секогаш е препорачливо термички да се обработуваат доколку се во сирова форма.

Нивниот вкус е прилично специфичен и може да се опише како орашест, земјен и „зачински“ – но без пикантност. Во секој случај, треба да внимавате при дозирањето, бидејќи често го презема речиси целиот вкус доколку не е придружен со други доволно силни вкусови.

Често ќе го најдете во мешавини за зачини, како што е една од најпознатите во светот – индиската гарам масала. Го содржат и разни арапски мешавини, а во Мексико често се меша со чили во прав. Јадењето кое не може без куминот е дефинитивно кари, а ако некогаш сте го пробале, веројатно веќе добро го знаете тој препознатлив вкус.

КИМ

Семето од ким (Carum carvi), иако изгледа речиси идентично со семките од куминот, всушност не се семиња, туку сушено овошје, односно плод на истоименото растение.

Сепак, сите ги нарекуваат зрна или семки, па и ние ќе го направиме истото, заради полесно изразување. Кимот се одгледува во Европа, Западна Азија и Северна Африка, каде што ќе го најдете и во различни јадења.

Најчесто се користи во кујните на северните и централноевропските земји, најмногу интегрални житарици. Имаме и традиционално посипување за разни видови печива и леб.

Инаку, често се става во разни манџи, чорби, кисела зелка, па дури и во колачи, каде што е попогодно да се додаде мелената верзија.

Во однос на вкусот, кимот е можеби најмногу сличен на анасонот, со кој дели горчливо-слатка арома. Сепак, постои јасна разлика помеѓу овие два зачини.

Неговиот вкус е многу интензивен, а бидејќи најмногу се користат цели зрна, често само ќе го вкусите само него.

Поради оваа причина, како и кај куминот, се препорачува внимателно дозирање и употреба само во јадења кои веќе имаат појак вкус и можат да го толерираат.

ШТО Е РАЗЛИКАТА?

Тие се разликуваат по вкус, мирис, боја (кимот е потемен), а не се ни исти делови од растението – кимот што го користиме за зачинување на нашата храна е всушност суво овошје, додека куминот е семе.

Ако имате зачин за кој не сте сигурни дали е ким или кумин, најлесно ќе ви биде да ги препознаете по бројот на рабовите на зрното – куминот има 9, а кимот има 5.

ШТО Е ЦРН КИМ?

Веројатно веќе некаде сте слушнале за црн ким или црн кумин, кој неодамна често се споменува во алтернативната медицина. Тој, пак, нема врска со кимот или куминот. Ова е семето на растението Nigella sativa, родено во Источна Европа и Западна Азија.

Семето е црно, а специфично е по својот исклучително горчлив вкус, поради што не е толку распространет како кимот или куминот. Почесто се користи за здравствени цели, но можете да го најдете и како зачин во блискоисточната и индиската кујна.