Досега е познато дека бозелот лекува грип, воспалени синуси, бронхитис, астма и алергии. Исто така, докажано е дека неговиот нектар го подобрува имунитетот, а исто така помага при дијабетес и запек.

Бозелот цвета на екстремно топло време, но може да процвета и во пролетните месеци од годината доколку температурите се повисоки од вообичаеното. Стеблото на бозелот живее повеќе од 60 години и обезбедува нектар за мноштво инсекти. Нашите предци го користеле бозелот за здравје со децении, а во исто време уживале во исклучително вкусни пијалоци направени од него.

За бозелот се вели дека е едно од најлековитите растенија во светот затоа што содржи големи количини на флавоноиди, каротен и витамин Ц. Флавоноидите се продукти од метаболизмот на растението и имаат антиоксидативно дејство.

Чај за кашлица

Чај за кашлица од сув бозел е најефикасниот лек за постојана и сува кашлица, особено во зимскиот период кога преовладуваат вируси, грип и настинки. Овој чај можете да го дадете и на деца, важно е само прво да се консултирате со вашиот лекар. Сè што треба да направите е да ги исушите цвеќињата бозел на темно и суво место и да ги складирате во тегла и да ги подготвите за чај.

Лосион за чувствителна кожа 

Лосионот прави чуда на чувствителна кожа. Се прави со мешање на 25 грама сушен бозел во две чаши врела, зовриена вода. Кога ќе се олади, процедете го низ чист, стаклен сад и чувајте го во фрижидер. Потопете парче памучна крпа од лосионот и поминете низ лицето и телото. Ја смирува и освежува чувствителната кожа. Свежо подготвениот лосион треба да се искористи во текот на наредните три дена.

Сок од бозел

Сите сакаме да пиеме свеж сок во текот на летните денови. Сокот од бозел е многу едноставно да се направи. Во 1 литар ладна вода натопете 20 свежи цвеќиња бозел. Оставете да отстои на ладно место (но не во фрижидер) 24 часа. Додадете 500 грама шеќер и сок од 1 лимон и оставете да стои уште 24 часа.

Повремено мешајте да се растопи шеќерот. Процедете низ двојна газа и претурете во шишиња. Овој сок се пие разреден со вода, а може да се користи и газирана минерална вода за подготовка.

Црн бозел, лек против рак

Еден човек од Бугарија направил вистинска работа, тврдејќи дека билката наречена црн бозел му помогнала да го победи ракот. Црниот бозел расте околу речните канали и дава плод кој личи на боровинки. Плодовите созреваат кон крајот на август и почетокот на септември.

Овошјето треба да биде добро зрело бидејќи тогаш содржи најголемо количество лековити својства. Кога ќе ги соберете плодовите од црниот бозел, измијте ги и ставете ги во тегли, наизменично распоредувајќи еден ред плодови, па еден ред шеќер, додека теглата не се наполни до врвот.

Теглата чувајте ја на место каде што има сонце, за да ферментира. По две недели, теглата треба да се затвори и да се стави во фрижидер. Може да направите 2 – 4 тегли кои ќе бидат доволни за неколку месеци.

Земете најмалку 1 лажичка секое утро на празен стомак, 10 минути пред појадок. Оние кои го користеле овој лек велат дека еднаш поразен, ракот никогаш не се вратил.

Како правилно да го исушите бозелот?

Основното правило е бозелот да се суши во тенок слој, на чиста крпа, далеку од разни пареи (влажен воздух) и сончева светлина. Пред сушењето, лисјата и цвеќињата треба да се одвојат од гранчињата. Треба редовно да се протресуваат додека да се исушат целосно, за да не изгние плодот.

Корените мора да се мијат под млаз вода (користете четки), но не потопувајте ги во вода долго време. Поголемите корени треба да се исечат пред да се исушат. Времето на сушење варира во зависност од големината (лисјата и цветовите најбрзо се сушат).

Кога ќе се исушат, бозелот треба да се стави во сува тегла или кутија и да се стави на место каде што нема директна сончева светлина. Името и датумот кога е спакуван бозелот мора да бидат наведени на пакувањето. Кога се чуваат на суво и темно место, корените, плодовите и кората може да се користат до две години.

Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска.