Кандидата е габа која го напаѓа нашиот организми и во голема мера влијае на квалитетот на нашите животи. Габичната инфекција предизвикана од кандида може да се прошири на некои органи и да предизвика сериозни проблеми. Кандида спаѓа во групата габи која е природна бактерија во нашиот организам.

Нејзиното живеалиште е цревниот систем, каде што се размножува и живее без последици по нашето здравје. Кога од некои причини ќе започне да се одвива неконтролиран брз раст на оваа габа, ѕидот на тенкото црево ослабува, па може да премине во кр-вотокот, а потоа и во другите органи. Габична инфекција предизвикана од кандида доведува до слабеење на имунитетот и појава на алергиски реакции.

При нормални услови, кандидата се наоѓа во мали количини во цревата, на кожата и кај жените, во ва-ги-на-та. Кога имунитетот е силен, добрите бактерии го штитат организмот од прекумерно размножување на кандида. Мала количина на оваа габа не пречи и не го загрозува нашето здравје.

Нарушената цревна флора, што може да се појави по употреба на антибиотици, доведува до размножување на кандида, односно до габична инфекција. Дури ¾ од сите пациенти со кандида се жени, а кај околу 10% од нив предизвикува некои посериозни последици. Постојат повеќе од 20 видови на оваа габа, но најчеста инфекција кај луѓето е Кандида Албиканс.

Инфекцијата предизвикана од оваа габа се нарекува кандидијаза. Во зависност од тоа каде се размножила габата, симптомите се различни. Инфекцијата може да се појави на кожата, во устата, во гени-та-лиите и гастроинтестиналниот тракт. Покрај најчестата, з-лоу-потребата на дро-га и ослабен имунитет, постојат и неколку други ситуации во кои типично се јавува кандида.

Бременост и користење на орална контрацепција

Кандида е многу честа кај бремени жени поради променета концентрација на хормони. Употребата на орална кон-тра-цепција го менува влијанието и односот на хормоните во телото, што го прави поподложен на инфекција со кандида.

Менструација

Поради изложеноста на кожата на матката, станува поподложна на влијанието и штетноста на кандидата.

Дијабетес

Поради оваа хронична болест, одбранбениот систем е слаб, а зголемената концентрација на шеќер во кр-вта е одлична храна за кандидата, но и за размножување на други патогени микроорганизми.

Дебелината

Кај луѓето со прекумерна тежина, кандидата се појавува на наборите на масната кожа каде што е влажно местото, што ја прави идеална средина за развој на микроорганизми. Таквите инфекции се карактеризираат со оток и црвенило.

Прекумерна интимна хигиена

Честото миење на гениталиите со сапун или бањи доведува до нарушување на природната флора, што речиси секогаш резултира со појава на кандида.

Каде и кога се појавува кандидата?

Кандида во устата (орофарингеална кандидијаза)

Габичката кандида е природен жител во усната празнина. Кога се нарушува  рамнотежата, кандидата во устата може да предизвика инфекција што подоцна може да се прошири на грлото и хранопроводот, кога симптомите и инфекцијата стануваат посериозни.

Карактеристичните симптоми на кандидијаза се белузлави наслаги на јазикот или мукозните мембрани на образите на непцата. Исто така, се јавува црвенило на непцата и грлото, болка во заразената област, но исто така и тешкотии при голтање и нарушување на чувството за вкус.

Кандида во цревата

Кандидата, исто така се јавува природно во цревата, во мал број. Со неконтролирана репродукција, предизвикува интестинална инфекција или цревна кандидијаза. Најчеста причина за нарушена цревна флора, односно одлична основа за развој на габата, е долготрајната употреба на антибиотици.

Покрај тоа, лошата исхрана и стресот, дијабетесот, кортикостероидите и некои други лекови може да бидат предизвикувач за инфекција. Кандидата во sидовите на тенкото црево создава пукнатини низ кои габата и несварените делови од храната стигнуваат до кр-вотокот.

Храната предизвикува нетолеранција и алергија, а кандидата преку кр-вотокот стигнува до другите органи во организмот. Кандидата создава над 70 нус-продукти кои  доспеваат во кр-вотокот, а некои од нив се отровни.

Кандидијаза на гениталиите

Оваа инфекција е честа појава кај жените. Дури 70% од жените барем еднаш во животот се сретнале со ва-ги-нална кандидијаза, а најмногу се изложени на ризик во бременоста и менопаузата. Кандидата е природно присутна во мали количини во ва-ги-на-та, но, на пример, по примената терапија со антибиотици, нормалната флора на ва-ги-ната може да се наруши и да доведе до појава на кандидијаза.

Промени во хормоналната рамнотежа, во бременоста, како резултат на забавена или забрзана работа на тироидната жлезда, во менопауза или по земање контрацептивни средства, може да доведат до ва-ги-нална кандидијаза. Ослабен имунолошки систем е исто така одлична основа за развој на кандидијаза.

Ва-ги-налната кандидијаза е придружена со чешање, пецкање, ситни и белузлави секрети и иритација на ин-тим-ниот дел. Кандидата често се јавува и кај мажите. Обично не дава симптоми, иако некои може да бидат: црвенило, оток, чешање и појава на бели дамки.

Системска кандидијаза

Системска кандидијаза се јавува кога габата е навлезена во кр-вотокот.  Најчесто се јавува при ослабен имунолошки систем и кај луѓе кои веќе страдаат од некои болести, па симптомите се развиваат во однос на првичниот здравстен проблем. Оваа форма на кандида е посериозен вид на болест, бидејќи може да ги на-падне срцето, белите дробови, очите, мозокот и зглобовите.

Кандида кај бебиња и деца

Кандида, исто така, се јавува многу често кај новородени бебиња во форма на бели наслаги на јазикот. Ретко се манифестира поинаку, иако цревната кандидијаза може да предизвика промени во структурата на столицата (тврда или кашеста столица). Децата и постарите бебиња имаат повеќе симптоми отколку возрасните.

Бебињата можат да пројават егзема или осип на кожата, наслаги во усната шуплина, грчеви во стомакот дури и по 3 месечна возраст. Постарите деца можат да имаат силна и честа главоболка, зголемена желба за слатки, хиперактивност, раздразливост, проблеми со концентрацијата.

Кандидата кај децата може да се манифестира и симптоми слични на настинка како затнат нос, кашлица, отежнато дишење. Оваа состојба најчесто се случува по терапија со антибиотици.

Лековите за астма или антибиотиците за лекување на инфекции на ушите се најчестите причини за кандидијаза кај децата. Неправилната исхрана и претежно храната богата со шеќер придонесува за развој на габични инфекции. Можно е бебето да се зарази додека поминува низ породилниот канал, ако мајката имала ва-ги-нална кандидијаза за време на бременоста.

Бебињата можат да пренесат кандида на мајките кои дојат. И обратно, заразените мајки можат да ја пренесат инфекцијата до усната шуплина на бебето. Во овој случај кандидата се лекува истовремено кај мајката и бебето.

Инфекција и исхрана при кандида

Кога вашиот лекар ќе потврди дека имате инфекција со кандида, треба да ја прилагодите исхраната на новата ситуација. Ова значи да го намалите шеќерот на минимум и да го зголемите внесувањето на некоја друга храна што ќе спречи размножување на под-мол-ната габа.

Шеќерот е основната храна на кандидата. Веројатно ќе наидете на многу диети кои целосно исклучуваат шеќер, односно јаглехидрати, но тоа е голем мит. Со целосно елиминирање на јаглехидратите од исхраната, вашето тело ќе ги разгради мастите, а телото ги претвора мастите во кетони. Гликозата и кетоните се омилена храна на кандидата.

Гликозата, всушност, е секогаш достапна од нашата к-рв, а кетоните се формираат со намалена или целосна екскреција на јаглехидрати. Затоа, заборавете на сложените јаглехидрати и јадете едноставни шеќери како мед и овошје.

Тие лесно се варат и се апсорбираат и му ја даваат на вашето тело потребната енергија. Најновото истражување укажува дека медот има антифунгално дејство и најдобро е да се користи багремов мед, бидејќи има низок гликемиски индекс.

Погрешно е да се верува дека кога имате габична инфекција, не треба да користите печурки. Печурките се многу здрави, припаѓаат на храната што го зајакнува имунитетот, а многу од нив имаат и антифунгални ефекти. Покрај тоа, тие содржат мали количини јаглехидрати. Лековитите печурки се најефикасни против ваквите габични инфекции.

Најпознат меѓу нив е видот Реиши кој влијае на општото здравје на организмот, го регулира шеќерот, врши детоксикација, го забрзува метаболизмот и има антиканцерогено дејство. Не се користи во исхраната, но од него се подготвуваат разни додатоци на храна и препарати. Кефирот е одличен пробиотик и како природни антимикотици, користете природни како лук или прополис.

Ова значи дека од исхраната треба да се исфрлат индустриски сокови, кисела храна и оцети, пу-шена храна, ал-ко-хол, ферментирана храна, суво месо, ф’стаци, кикирики, како и бел леб, бисквити, тестенини и други јаглехидрати. Наместо тоа јадете цели зрна, како што се интегрален ориз, просо и јачмен.

Зелениот зеленчук е одличен во борбата против кандида, како и алгите, тофу, мисо, свежа риба, јогурт, месо, јајца, пуканки од пченка и домашен ‘ржан леб. Маслиново масло е пожелно во борбата против кандида, како и екстрактот од семе од лимон.

Зајакнете го имунитетот и зголемете го внесот на витамини како Ц, Б комплекс, цинк, магнезиум и есенцијални масни киселини, бидејќи тие ја зголемуваат одбраната на организмот. Сокот од брусница се смета за добар сојузник во борбата против кандидата.

Внесете куркума во вашата исхрана, бидејќи на овој зачин има силно влијание врз сузбивањето и понатамошниот развој на габите. Куркуминот кој се наоѓа во куркумата е одговорен за неговото антифунгално дејство. Користете го во вашата дневна исхрана, во оброци или измешан со јогурт.

Исто така и циметот е зачин кој треба редовно да го користите доколку патите од кандидијаза. Има сладок вкус, па може да ја надомести желбата за слатко, а неговата корисност е многу поголема.

Дури и мала количина цимет секој ден игра голема улога во борбата на вашето тело против кандидијаза. За време на третманот на кандида, тутун, парфеми, инсектициди, влажни и мочуришни простории, орални контрацептиви треба да се избегнува.

Природен третман за кандида: Природни лекови за кандида

Кандидата може успешно да се третира со многу природни лекови, со примена на пропишана терапија.

Сода бикарбона за третман на ва-ги-на-лна кандидијаза

Сода бикарбона најчесто се користи во кујната, но може да се користи како лек за ва-ги-на-лна кандида. Успешно третира кандидијаза на гени-та-лиите и кај жени и кај мажи. Се користи сода без алуминиум, која се купува во аптеките.

Ако се појави кандида кај мажи, потребно е да се раствори фармацевтската сода бикарбона во две чаши јогурт во едната, а водата и обичната сол во другата. Наизменично потопете ги гени-та-лиите во една чаша, а потоа во другата и повторувајте ја постапката неколку пати на ден.

Кај жените, потребно е да се направи раствор на сода бикарбона, а потоа да се инјектира со шприц најмалку трипати на ден. Ако се појави чешање однадвор, исплакнете со раствор од сода бикарбона.

Сода бикарбона за лекување на кандида во устата

Сода бикарбоната исто така се смета за успешна во лекувањето на ора-лна кандидијаза. Направете раствор од сода бикарбона, а потоа исплакнете ја устата и грлото со раствор наутро и навечер, а потоа плукнете. За наслаги во устата на бебињата, ставете стерилна газа на прстот, па натопете ја во раствор од сода бикарбона и поминете го прстот лесно преку јазикот на бебето.

Не користете сода бикарбона за деца без претходно да се консултирате со педијатар, за луѓе со заболување на бубрезите, за лица чувствителни на натриум бикарбонат, за лекување на лица со срцеви заболувања, заболувања на црн дроб или за лекување на лица со висок кр-вен притисок. Исто така, на бремените жени им се препорачува да се консултираат со лекар.

Лукот како природен лек против кандида

Лукот најдобро се јаде свеж во оној степен што му е угоден на вашиот стомак. Обидете се да го исечкате ситно и да го додадете во подготвен оброк или салата. Подгответе јадења со лук, но додајте го на крајот од готвењето. Долгиот термички третман ќе ги намали неговите неверојатни ефекти, а краткиот третман ќе ги зачува сите лековити состојки.

Може да исцедите неколку чешниња лук во лажица и да го пиете два до трипати на ден. Ако не ви се допаѓа вкусот, лукот може да се меша со сок од морков. Можете исто така да користите лук за плакнење на ва-ги-ната.

Измешајте 400 мл вода, сок од еден лимон и 1 лажица сок од лук, а потоа претурете ја течноста во иригатор и исплакнете два до трипати на ден. Резултатите се видливи за неколку дена.

Скршете го чешњето лукче во керамички сад, а потоа додадете ацидофилусен јогурт и 10 капки прополис. Потопете тампон со оваа мешавина и користете го 7 ноќи по ред, пред спиење, по можност после менструалниот циклус. Откако ќе го отстраните тампонот, исплакнете се со чаеви од невен, орев, рузмарин, лаванда или бел слез.

Здрава салата од бел лук и јогурт

Направете здрава салата од лук, јогурт, моркови и ѓумбир и цимет. Во една чаша јогурт, додадете рендани 2 чешниња лук, рендан морков и половина лажичка ѓумбир и цимет. Убаво измешајте сè и оставете да отстои околу половина час, а потоа консумирајте ја салатата барем еднаш на ден.

Јаболков оцет против кандида

Јаболковиот оцет се смета за одличен лек за лекување на кандида во цревата. Растворете една лажица јаболков оцет во чаша млака вода и пијте пред секој оброк. Истурете неколку капки јаболков оцет во чаша вода и со тоа исплакнете ги заразените места на кожата.

Кантарион во борбата против кандида

Кантарионот е чудо на природата кое успешно ги елиминира ва-ги-на-лна-та кандида и кандидата во цревата. Чајот се подготвува со претурање лажица кантарион во 200 мл врела вода, а потоа варете уште 15 минути. Пијте го чајот ладен трипати на ден по една чаша.

Користете масло од кантарион натопувајќи го тампонот во него и користете го барем еднаш на ден. Хигиенска влошка натопена во масло од кантарион исто така може да помогне при надворешни инфекции.

Жалфија како природен лек за лекување на кандида

Може да пиете чај од жалфија или да го користите за плакнење на слузокожата и други зафатени места. Подгответе го чајот како и обично, и ако го користите за плакнење, додадете 2 капки масло од чајно дрво. Исплакнете пред спиење.

Кората од даб како лек против кандида

При кандидијаза во усната шуплина и кожата, гответе ја добро сечканата и претходно измиена дабова кора околу 10 минути, а потоа изладете ја и чувајте ја во устата или исплакнете ги заразените места на кожата. Повторувајте ја постапката секој ден, 20 минути.

Есенцијални масла во борбата против кандида

Ставете ја водата во тенџерето на најниска топлина, а потоа растопете 4 – 5 лажички масло од кокос, 10 капки масло од чајно дрво, 10 капки масло од жалфија, мелени лукчиња, 10 капки масло од невен и 5 капки масло од нане. Сè се меша убаво, па се става во стерилни садови и се чува во фрижидер. Користете како мевлем во вид на тампон.

Масло од диво оригано како ефикасен природен лек за лекување на кандида

Античките Грци пишувале и знаеле за неговите лековити својства. Неверојатно маслото од оригано е многу ефикасно во лекување на сите видови кандида. Најважно е да се придржувате на контролирана диета и терапија и да додадете масло од диво оригано. Маслото од диво оригано се користи на следниов начин:

На почетокот на терапијата, користете 1 капка трипати на ден. Постепено зголемувајте ја дозата додека да достигнете 4 капки трипати на ден. Во текот на последните недели од третманот, вашата доза треба да биде 12 капки во текот на денот. Терапијата трае најмногу 3 недели, по што е задолжителна пауза од 10 дена.

Ако болеста е упорна, терапијата се повторува три недели по паузата. За кандида во уринарниот тракт се препорачува да додадете неколку капки масло од диво оригано во лажичка маслиново масло и да ја пиете смесата трипати на ден додека да почувствувате подобрување.

Ако имате кандида во грлото, тогаш треба да измешате масло од диво оригано со малку масло за јадење (маслиново или кокосово) на почеток со една капка масло, и постепено зголемување на 4 капки. Терапијата треба да трае најмногу 3 недели, проследена со пауза од 10 дена.

Кандидијаза често се јавува и на ноктите. Ноктите се одлична основа за размножување на габи, вклучително и кандида, заради кератинот. За лекување на кандида на ноктите, натопете го коренот на ноктите со разредено масло од оригано. Маслото може да се разреди со кокосово масло што е одлично за кожата и ноктите. По неколку дена, резултатите треба да бидат видливи.

Маслото од диво оригано не се препорачува за бремени жени и доилки, како и за деца под 3 годишна возраст. Не се препорачува во комбинација со антибиотици, бидејќи тие можат да предизвикаат контраиндикации.

Маслото од диво оригано како ефикасен природен лек за лекување на кандида
Античките Грци пишувале и знаеле за неговите лековити својства. Неверојатно масло е многу ефикасно во речиси сите видови кандида. Најважно е да се придржувате на контролирана диета и терапија и да додадете масло од диво оригано.

Билни чаеви за третман на кандида

Постојат неколку ефикасни чаеви кои ќе ви помогнат да се изборите против упорната кандида. Не додавајте шеќер и засладувачи во чаевите што ги правите. Повремено можете да додадете малку мед.

Мешавина од чај за третман на кандида

Направете мешавина од чај од 50 г пелин, 50 г лисја од орев, 100 г бршлен и 100 г жалфија, па истурете 3 лажици од оваа смеса во 500 мл врела вода. Оставете мешавината да отстои еден час, а потоа консумирајте двапати на ден.

Чајот од коприва успешно ја лекува кандидата

Овој чај го детоксицира телото и е одговорен за зачувување на нивото на бакар за време на инфекцијата. Чајот се подготвува со лажичка суви и сечкани лисја од коприва прелиени со чаша врела вода по што се остава поклопено 10-15 минути, а потоа испијте го чајот незасладен.

Чај од глуварче против кандида

Чајот од корен од глуварче е одличен пробиотик и му помага на црниот дроб да се ослободи од токсините што ги произведува кандидата. Чајот се користи и за подобро варење на храната и за намалување на подуеноста. Подгответе лажичка сечкан корен од глуварче што ќе го прелиете во чаша врела вода, а потоа оставете го поклопен 10-15 минути.

Чај од цикорија за третман на кандида

Цикоријата е одлична за лекување на кандида, бидејќи содржи витамини А и К, и е одличен пробиотик, го намалува нивото на шеќер во кр-вта, ја прочистува кр-вта од токсини и помага при варење на храната. Чајот од цикорија има и смирувачки ефект. Подгответе чај оставајќи кесичка чај во топла вода 10-15 минути, а потоа консумирајте во мали голтки во текот на денот.

Чај од диво оригано за кандида

Чајот од диво оригано се подготвува според рецептот пропишан од производителите кога купувате чај. Чајот од диво оригано е одличен за лекување на сите габични инфекции во организмот. Се пие според упатствата.

Мешавина од чај со чај од диво оригано што ќе помогне уште поефикасно да се елиминира кандидата се подготвува од половина лажица чај од диво оригано, 1 лажица рузмарин, 2 лажици мед и половина парче лимон.

Зовријте ја водата и оставете ја да се олади малку. Водата не смее да врие за медот во неа да не ги изгуби своите лековити својства. Прелијте ги билките со вода и промешајте, па оставете да отстои некое време. Процедете гочајот, а потоа во него се додаваат лимонот и медот.

Чај од камилица и мајчина душица против кандида

Исто така, корисно е да се пие чај од камилица и мајчина душица. Истурете лажичка мајчина душица и камилица во чаша врела вода и оставете ја поклопена 10 минути, а потоа процедете и консумирајте го чајот наутро и навечер. Можете исто така да користите чај за плакнење на заразените области.

Чај од маслиново дрво како лек против кандида

Чајот од маслиново лист е моќен лек против кандида. Олирупеинот кој се наоѓа во лисјата од маслинки е исто така одговорен за зајакнување на имунолошкиот систем. Натопете ги сувите лисја од маслиново дрво во врела вода и оставете ги да отстојат до 15 минути, а потоа процедете ги и испијте 2-3 чаши на ден.

Чај од ѓумбир во борба против кандида

Чајот од ѓумбир е одличен за подобрување на имунитетот и добар сојузник во борбата против кандидата. Изрендајте парче корен од ѓумбир со големина на нокот и варете го околу 20 минути, а потоа процедете го и послужете го со парче лимон.

Чај од цимет

Чајот од цимет лесно се подготвува, а тој е добро познат зачин со антифунгално дејство. Сварете стапче цимет во половина литар вода, а потоа отстранете го, оладете го пијалакот и пијте го во текот на денот.

Чај од мелиса, камилица, ехинацеа, невен и нане

Може да подготвите мешавина од многу лековити билки: маточина, која има силно антифунгално дејство, камилица, која ги смирува стомачните проблеми како резултат на цревната кандидијаза, ехинацеа, која е силна во борбата против кандида, невен и нане, кои помагаат во варењето и го смируваат желудникот. Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска