Витамините и минералите се супстанции неопходни за нормално функционирање на нашето тело. Тие се одговорни за правилниот тек на сите процеси во организмот почнувајќи од работата на срцето до убава и нежна кожа.

За сите витамини да бидат корисни и апсорбирани во целост, важно е да запомните неколку клучни работи. Најрво, тие мора правилно да се комбинираат така што ќе ја подобрат интеракцијата, а не обратно. Второ, секоја група на витамини и минерали има свое оптимално време на внесување, за придобивките во организмот да бидат максимални.

Витамини А, Е, Д, К

Витамините А, Е, Д и К се растворливи во масти, организмот најдобро ги апсорбира кога се земаат во комбинација со масна храна. Тајната е во тоа што, влегувајќи во хранопроводот, мастите почнуваат да создаваат жолчка и ензими, кои придонесуваат за транспорт на витамини во црниот дроб и нивна понатамошна обработка. Добрата вест е дека дури и мало количество маснотии е доволно за да се активира ова коло.

Калциум

Калциумот е важен за здравјето на коските и забите, генерално не бара посебни режими на внесување. Но, ако го консумирате со повеќе додатоци, имајте на ум дека не треба да се комбинира со железо и цинк. Помеѓу консумирањето на овие витамини, подобро е да направите пауза од час до час и половина. Ова време е сосем доволно за да не се мешаат во асимилацијата на едни со други.

Витамини од групата Б

Покрај учеството во основните животни процеси на организмот, вклучително и клеточниот метаболизам, витамините од групата Б овозможуваат дополнителен поттик на енергија. Тие го стимулираат нервниот систем, па најдобро време за консумирање на овие витамини е после појадок. На тој начин, ќе бидете продуктивни цел ден и нема да имате проблеми со спиењето.

Магнезиум и железо

Најдобро е да го консумирате навечер или буквално пред спиење.  Магнезиумот може да има лаксативно дејство – и дефинитивно не е она што би го посакале среде ден. Во исто време, кофеинот може да го блокира дејството на железо, па затоа, ако пиете многу кафе, додатокот треба да го одложите за подоцна.

Витамин Ц

Витамин Ц растворлив во вода може да се зема во кое било време од денот, но задолжително пијте го со чаша вода. Исто така, имајте на ум дека витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо, затоа, во отсуство на железо, додатоците треба да се комбинираат.

Прочитајте ја и следната статија: Витаминска бомба за зајакнување на имунитетот – потребни ви се само 6 намирници, кои постојано ги имате во домот

Зајакнувањето на имунитеот е неопходно во сите периоди од годината, особено во зимско – пролетниот период кога времето се менува, а настинките и грипот се најчести во овој период.

Покрај суплементацијата со лекови, секогаш треба да обратиме посебно внимание на консумирање здрава храна и пиење многу вода, но како најважно консумирање на некои намирници кои во комбинација прават исклучително моќен лек, се неопходни за зачувување и подобрување на здравјето.

Оваа мешавина од билки се подготвува за неколку минути, а тоа што ќе го направи за вашиот организам е неверојатно. Покрај тоа што ќе го зајакнете имунитетот, ќе имате енергија до небо, ќе се чувствувате свежи и расположени, а проблемите со несоница и грчеви во стомакот ќе исчезнат. Потребни ви се само 5 намирници и неколку минути за подготовка на оваа смеса која ќе ви го смени животот на подобро.

Потребни состојки: половина чаша сечкан корен од ѓумбир, 2 мали лимони, 1 голем портокал, 2 лажички куркума, малку мелен црн пипер и 1 лажичка маслиново масло.

Зошто овие намирници?

Ѓумбирот има моќни антиоксидантни и антиинфламаторни својства, што го прави неопходен дел од секојдневниот живот во борбата против вирусите. Куркума, не само што ќе го позлати вашиот пијалак, туку има и многу лековити својства.

Го зајакнува имунолошкиот систем, го намалува воспалението и ги отстранува токсините од телото. Портокал и лимон ги отстрануваат штетните материи од телото и содржат изобилство на витамин Ц, што е добро за зајакнување на имунитетот. Црниот пипер служи како еден вид катализатор и го дуплира ефектот на другите компоненти.

Подготовка: Темелно измијте ги портокалот и лимонот, исечете ги на големи парчиња без да ја отстраните кората, доколку е органска. Ако кората од лимон или портокал не е органска и не го познавате производителот, натопете ја во вода со сода бикарбона да отстои најмалку половина час. Запомнете кората од лимон и портокал содржи 70% од сите хранливи материи.

Потоа во садот каде што се ставени портојкалот и лимонот додајте го ѓумбирот, куркумата и црниот пипер. Ставете ги сите состојки во соковник и на крајот додајте го маслиново масло. Изблендирајте додека да добиете средно густа смеса. Поделете ја смесата на 2 дела и пијте во текот на денот. Најдобро е првиот дел да го испиете по појадокот, а вториот дел да го испиете по вечерата.