Потребни состојки:

4 модри патлиџани со средна големина

1 чаша павлака 

2-3 чешниња лук

1 супена лажица лимонов сок

3-4 супени лажици маслиново масло 

сол

Постапка:

Модрите патлиџани испечете ги и ставете ги кратко во најлон да се спурат. 

Малку изладените модри патлиџани излупете ги и исечкајте ги ситно. 

Во подлабок сад измешајте ги исечканите модри патлиџани, павлаката, солта, лимоновиот сок и истолчениот лук. 

Сервирајте во чинија и врз салатата испрскајте малку маслиново масло. Декорирате со маслинки и свежи гранчиња рузмарин.