Потребни состојки:

100 мл топла вода

1 сув квасец

500 г меко брашно

½ лажичка сол

250 г домашна маст или путер

1 лимон – кора

120 мл слатка павлака

1 ванилин шеќер

2 жолчки

1 јајце

Фил:

250 г мелени ореви

1 ванилин шеќер

1 лимон кора и сок

100 г шеќер

2 белки

И уште:

Шеќер скристал за валкање

Белка за премачкување

Постапка:

За тестото: во вода растопете го квасецот, па кога ќе запени додадете ги останатите состојки и замесете тесто кое не се лепи. Тестото поделете го на 4 делови и секое посебно поделете го во пластична фолија и оставете во фрижидер добро да излади или оставете го преку ноќ.

Во меѓувреме направете фил: белките изматете ги во цврст снег, а во посебен сад измешајте ги другите состојки, па со шпатула/лажица измешајте и соединете. Смесата ќе биде густа и цврста. Оставете на страна додека го развлечете тестото и го исечете.

На подлога наросена со кристален шеќер развлечете го тестото на коцка со димензии 25х25 см, па исечете на помали коцки 5х5. Секоја коцка премачкајте со малку ½ лажичка фил и свиткајте во мало ролатче –цилиндар.

Добиените цилиндри редете ги на плех обложен на хартија за печење, па премачкајте со белка и печете во загреана рерна на 170 степени 12-15 минути, додека лесно да заруменат.

Печените цилиндри префрлете ги на решетка за ладење и оставете целосно да изладат, па дури потоа лесно наросете ги со шеќер во прав.

Чувајте ги во кутија со цврст капак.