Дома Тагови Велигден

Таг: Велигден

ВЕЛИГДЕН НЕ ПОМИНУВА БЕЗ ОВАА САЛАТА: Прва се јаде од трпезата...

Се наближува најголемиот христијански празник, Велигден, а домаќинките се подготвуваат за големата гозба и планираат што да се послужи на трпезата. Како предјадење, салатите...

КОЗИЊАК СО ОГPОМНИ КОНЦИ: Тестото се меша со лажица и се...

Козињакот е слатка погача сплетена во вид на плетенка која традиционално се приготвува за Велигден. Најуспешна е кога кога ќе се испече и олади...

КОЗИЊАК НА КОНЦИ СО КОКОС И КАКАО: Сите што го пробаа,...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 15 г сув квасец и за негово активирање: 2 лажички шеќер, 2 лажички брашно и малку топло млеко. За тесто: 300 мл...

Зајачиња од тесто за ВЕЛИГДЕН: Најубавa и највкусна декорација и радост...

Секоја година за Велигден подготвувам разновидни јадења кои ги декорирам во најразлични облици. Убаво е кога на трпезата се послужуваат украсни и вкусни јадења...

ДОМАШЕН КОЗИЊАК (СО КОНЦИ): Ова се сите тајни за најпознатото велигденско...

За Велигден традиционално се подготвува слатка погача сплетена како плетенка, а во различни краишта се нарекува различно: козињак, козунак, милиброд или едноставно, велигденска погача. Особено...

Мојата снаа секогаш за Велигден вари 7 јајца а потоа прави...

Одлична идеја за Велигденските празници, толку многу е убаво што нема да можете да го тргнете погледот од нив, ќе ви биде жал да...

ВАКА ПОРАНО СЕ ФАРБАА ЈАЈЦАТА – ВО ЛУШПИ ОД КРОМИД: Едноставно,...

Започнете и уште отсега, кога приготвувајте некое јадење со кромид, не ги фрлајте туку собирајте ги лушпите во некој посебен, сув сад или книжна...

Трет ден Велигден – Светол вторник: споделете радост со најблиските

Велигден, или празникот на Христовото вос-кресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Стра-далната седмица заврши со новиот ден, денот на вос-кресението. Ние сме свикнале да...

Шест супер салати со јајца од Велигден

Ако ви останале варени јајца од Велигден, можете да ги искористите како основа за некоја од следните оброк салати. Салатите приготвени со варени јајца...

Утре се бришат женските гревови: Велигденски понеделник, на кој се изведуваат...

Според византискиот обред ова е првиот ден од Светата седмица – седмицата после Велигден. Утре е е Велигденски, Светол понеделник – првиот ден после Христовото...