Дома Тагови Велигден

Таг: Велигден

Фарбање јајца со пена за бричење – ХИТ со преку 2...

За украсување на велигденските јајца можете да ја искористите и пената за бричење која во комбинација со прехрамбена боја – на јајцата ќе им...

Направете декоративни чоколадни гнезда за Велигден

Потребни состојки: -Оризови нудли -Чоколадо за готвење -Бонбони во облик на јајце -Путер Погледнете го видеото: https://www.youtube.com/watch?v=SjNHnY_uh8k

Јајцето го свиткала во алуминиумска фолија, а резултатот ќе ве восхити

Боја за јајца направете сами, односно користете природни бои користејќи цветови од темјанушки и љубичици, кора од кромид, глуварче, спанаќ, цвекло, куркума.... Крајниот резултат е...

Велигденски колач од вишни без печење

Потребни состојки: 500 мл сок од вишни (од компот) 500 мл вода 250 г шеќер 840 г вишни 120 г гриз 2 пудинг од ванила 250 г путер/маргарин 250 мл слатка павлака Постапка: Само...

Еве како да ги имате најубавите јајца за Велигден – лесно...

Се наближува Велигден и вапцањето на јајца. Секако, најлесно е да се купи некоја боја и да се офарбаат јајцата онака како што прават...

ТРИМИРСКА ПЧЕНИЦА: Прастар македонски рецепт

ТРИМИР значи тридневен пост во нејадење и непиење ништо. Во целиот тримирски чин, особено се респектирани оние кои “држеле” Тримир Бидејќи по Прочка почнуваат Велигденските...