Дома Тагови урда

Таг: урда

Пита со готови кори – повкусна не сте јаделе: тајната е...

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 500 г кори 500 мл млака вода 1/2 коцка свеж квасец 2 шолји брашно 1/2 шолја масло 1/2 лажичка сол За фил: 500 г урда 3 јајца 1...

Зелени везени слатко-лути чушки (пиперки) во урда (изварка) – Кој пробал,...

Фото и рецепт: Катерина Спасова Зелени везени слатко лути чушки (пиперки) во урда (изварка).  Потребни состојки: 2 кг урда 1 ½ кг везени пиперки Постапка: Чушките се сечат на парчиња. Се...

Свекрвино око: за појадок или предјадење – изненадете ги вашите свекрви

Фото и рецепт: Гаврилов Ѓорѓиева Билјана Потребни состојки: -домати -сирење или урда -пиперки или печурки -јајца -магдонос, лук, масло Постапка: Шест домати (може и 12, 14, 15... :D ) се длабат од...

Битолска кокмишка – кисната погача: Милина за очите, убавина за стомакот

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 1 кг брашно 1 мало лажиче сол ½ филџан масло 500 мл млака вода 1 мало лажиче шеќер 1 коцка квасец *путер за премачкување Постапка: Квасецот се...

Зелник со праз – убавина која со очи се јаде: најубавиот...

Фото и рецепт: Тања Докузова Потребни состојки: ½ квасец 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол Малку масло Брашно  и млака вода по потреба.. Постапка: Се замесува тесто, вообичаено со малку масло, половина...

Влашка пита – кој ја пробал знае колку е вкусна!

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 1 кг брашно 500 мл млеко 1 коцка квасец 1 филџан за кафе масло 2 јајца 1 супена лажица сол 1 супена лажица шеќер 1 маргарин/путер сусам...

Ако сте гладни: Ова смеете да го јадете пред спиење

Бавното варење на протеини му обезбедува на вашето тело постојано снабдување со аминокиселини во текот на ноќта, со што вие можете да закрепнете од...

Мини бабури пикантни полнети со урда, сечкани ореви и магдонос за...

Фото и рецепт: Елизабета Бети Потребни состојки: 1 кг урда 300 г ореви сечкани Магдонос сечкан Гамбички Постапка: Мини бабурите (гамбички) се посолуваат и се оставаат да отстојат еден час, а...