Дома Тагови тиква

Таг: тиква

Сировата тиква е лек за црн дроб, срце и дебело црево,...

Тиквите се едногодишни растенија од фамилијата Cucurbitaceae. Таа, како продукт во исхраната, се употребувала уште во далечното минато. Археолошките истражувања укажуваат дека тиквата се...

Мармалад од тиква и портокал – прекрасен мирис и вкус!

Подготвивме неколку комбинации од мармалади со тиква, а вие одберете си кој најмногу ви одговара или споделете го вашиот рецепт. Ако сакате да ја збогатите...

Напиток од тиква за холестерол и триглицериди – за еден месец...

На интернет се појави статија од маж кој по редовен лабораториски преглед на крвта добил наод во кој вредностите на холестеролот, шеќерот, триглицеридите и...

Месец дена пиел сок од сирова тиква: кога ќе видите што...

*Воведете го ова здраво смути во својата утринска рутина и ќе се спасите од многу проблеми...* Искуство на 43 годишен маж: На редовен систематски преглед организиран...

Намаз од семки од тиква богат со цинк – одличен против...

Може да се јаде со леб и зеленчук, особено со домати или да се користи како додаток на интегрални пасти. Потребни состојки: 300 г семки од...

Недостиг на ЦИНК: чести настинки, алергии, опаѓање на коса, висок холестерол,...

Цинкот е минерал кој учествува во изградба на различни делови од телото, вклучувајќи ги коските, сврзното ткиво, мозокот, очите, косата, кожата, простатата, црниот дроб...

Алкална салата од цвекло и морков – вкусно и здраво!

САЛАТА ОД МОРКОВ И ЦВЕКЛО Потребни состојки: 250 г рендан морков 250 г рендано цвекло 1 лажичка алга во прав (спирулина, хлорела, келп) 2 лажици маслиново масло Прстофат хималајска сол 1...

Тарт од тиква – прекрасно

Рецепт: Лидија Јошевска Фото: Сузана Глушкова Потребни состојки за кора: 180 г брашно 2 лажици шеќер 125 г путер 1 жолчка За фил: 400 г тиква +- 2 јајца 100 до 140 г шеќер,...

Најбрзо ќе ги излечите воспалените мускули ако го испиете ОВА

Кога ќе претерате со вежбање, а особено кога тоа го правите без преходна подготовка, неизбежно се јавуваат болки во мускулите. Врз појавата – воспалени мускули...

Ги замолче докторите со овој лек за болни зглобови – ги...

Пациент кој долги години мака мачел со болки во зглобовите, особено колената, конечно се спасил со еден народен лек. Болките во колената тешко ги поднесувал,...