Фото и рецепт: Наташа Илиевска

Потребни состојки:

7 кг исчистена тиква

3 кг грозје

10 кг шеќер

10 литри вода

Постапка:

Тиквите исчистени се сечкаат на коцки, се ставаат во винобран и варова вода да отстојат два часа, потоа убаво се мијат во повеќе води.

По подготвува шербетот да зоврие, па се ставаат тиквата и грозјето да се варат на тивко.

На крај малку лимон се става по желба и ванилин шеќер.

Кога е готово се трга од оган и тогаш се ставаат оревите.

Се собира ладно.