Лековита мешавина за намалување на ХОЛЕСТЕРОЛ и триглицериди

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

200 г ленено семе

200 г сусам

200 г сончогледови семки

200 г семки од тиква

100 г цимет во прав, цејлонски

Постапка:

Смелените семки се мешаат со циметот.

Една супена лажица се меша со чаша јогурт и се остава половина час да отстои. Се јаде на гладно, наутро и навечер.

Покрај намалување на холестеролот, оваа мешавина:

-ги намалува триглицеридите

-помага при остеопороза

-помага при опстипација

-го намалува шеќерот во крвта

-го намалува високиот крвен притисок

Претходна статијаПроверен, едноставен и ефикасен лек за намалување на шеќерот во крвта
Следна статијаКорнет пица – новиот тренд во светот дојде и кај нас