Дома Тагови сусамки

Таг: сусамки

СУСАМКИ-РЕГУЛАРКИ: Ги правам секоја недела по двапати, еве го рецептот, запишете...

Многу вкусно и меко печиво како памук, а тајната е во убавиот сооднос на состојки во тестото. Брзо и без чекање на тестото да...

СУСАМКИ ОД 2 СОСТОЈКИ: Почнав секој ден да ги правам, за...

Откако го открив овој рецепт, сусамките станаа дел од нашата секојдневна рутина. Многу се вкусни и исклучително здрави, особено за деца и постари лица...

Посни СУСАМКИ со желе

Рецептот за овие прекрасни сусамки ни го оретстави нашата драга членка Габриела Миленкоска во групата НМД рецепти. Посните сусамки освен што многу декоративно изгледаат,...

Сусамки без шеќер кои ќе ве вратат во детството – брза...

Рецептот за сусамките кои ќе ве вратат во детството ни го претстави нашата членка, почитуваната Габриела Миленкоска во групата НМД рецепти. Овие сусамки се...

Старите добри подзаборавени сусамки-кекси од моето детство

Како дете многу ги сакав овие колачи направени од сусам и шеќер. Ова е рецептот за сите оние кои се сеќаваат на нив и...

Најомилените сусамки, многу брзо се прават а многу се вкусни

Првиот рецепт на Аница е прилагоден, а подолу можете да го прочитате оригиналниот, старински рецепт кој со децении интегрално се приготвува речиси во секое...

Крцкави кифлички со сусам од кои не се одронува, а излегуваат...

Многу вкусни! Потребни состојки: 1/2 путер/маргарин 1 јајце 1 кисело млеко (180 мл) 1 лажичка сол 1 прашок за печиво 400 г брашно За валкање: 100 г сусам 1 лажица мед + 3 лажици...

КРЕКЕРИ СО СУСАМ И ПИВО

Многу вкусни мали крекери. Потребни состојки: 1,5 шолја пиво 1,5 шолја масло 5 лажици сусам 1,5 лажичка сол 5 шолји брашно 1 прашок за печиво Постапка: Сите наведени состојки спојте ги и измешајте...

Сусамки – милина за душата и здрави за телото

Фото и рецепт: Елена Ангелевска Потребни состојки: 1 путер/маргарин 1 чаша (за млеко) шеќер 2 јајца 1 жолчка 1/2 чаша ладно млеко 1/2 чаша масло 1 прашок за печиво Брашно по потреба Постапка: Путерот се...

Вкусни и здрави крцкави сусамки

Овие сусамки се многу вкусни. За сите љубители на сусамот, овие колачиња се просто неверојатни – крцкави и ароматични, речиси со сигурност може да...