Дома Тагови смокви

Таг: смокви

Џем од смокви (без конзерванси) – домашен рецепт

Најубавиот џем за колачи и палачинки! Потребни состојки: 3 кг смокви (исчистени и исечкани) 900 г шеќер 3 лимони, грубо исечкана кора и сок 4-5 стапчиња цимет Постапка: Во една шерпа...

Лековито вино со смокви за кашлица и други тегоби (камен во...

Уште од античко време е познато лаксативното дејство на свежата и сувата смоква. И денес се употребува како најприроден лаксатив кој не остава никакви...

Полнети смокви со мед и ореви: здрава порција полна со енергија

ПОЛНЕТИ СМОКВИ Потребно: -суви смокви -мед -ореви Подготовка: Исечканите ореви се мешаат со медот. Смоквите ги засекувате и ги полните со оваа смеса. Ако сакате дополнителна енергија, посебно во зима...

Рецепт: БОЖЈА АПТЕКА – кажете го проблемот, има решение!

Велат дека Бог прво ги раздвоил солената и слатката вода, ја создал Земјата, ги посадил билките, ги создал животните и рибите... и сето тоа...

Љупчо Митров: овој едноставен рецепт ми го спаси животот! Холестеролот ми...

Постојат многу народни рецепти за намалување на висок холестерол во крвта. Сите тие различно делуваат кај различни луѓе. Овој рецепт ни го испрати наш редовен читател, господинот...

Ова – дефинитивно е најдобриот лек за мрзливи црева

Потребни состојки: 500 г сливи без коски 500 г суви смокви 500 г ливадски мед 50 г мелено лист од сена (мајчин лист) - лаксатив ПОСТАПКА Сувите смокви сомелете ги...

Најдобариот лек за бактерија во желудник, хемороиди и цревни заболувања

Смоквите во маслиново масло се најдобриот лек за бактерии во желудник. Во стаклена тегла ставете суви смокви а потоа прелијте ги со квалитетно, нерафинирано маслиново...

Доколку сте слабокрвни и имате проблем со холестеролот – ова е...

Сувите смокви се достапни во текот на целата зима, па така секогаш може да се приготви познатиот лек “Суви смокви во маслиново масло”. Оваа...