Дома Тагови смокви

Таг: смокви

ОДЛИЧЕН ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА КАШЛИЦА: Сируп од смокви и мед

Денес ќе дознаете како сами да си направите природен сируп од смокви кој претставува природен лек за кашлица, б олно грло и опстипација. Иако...

СЛАТКО И ЏЕМ ОД ЗРЕЛИ СМОКВИ: За мене слаткото, за децата...

Ова време ретко се наоѓаат смоквите, но сè уште ги има. Доколку имате своја смоква во дворот и додека обилно зреела сте ги собирале...

Една смоква дневно може да го закрепне целото тело, а еве...

Без разлика дали смоквите ги јадете свежи или суви, тие се подеднакво лековити и благотворни за нашето тело. Во продолжение прочитајте неколку лековити рецепти...

ЗАПОЧНУВА СЕЗОНАТА: Смокви за кожа, бели дробови, грло, брадавици, запек, гнојни...

Во природната медицина народот ја користи смоквата против опстипација и регулирање на работата на цревата, забоболка, отоци, кашлица, брада-вици, воспалено грло, чирови и г...

МАКЕДОНСКО СЛАТКО ОД ЗЕЛЕНИ СМОКВИ – Најубавото што постои

Секој домаќин или домаќинка си има свој рецепт и свој начин на приготвување, единствено може да се разликува во количината и додатоците кои се...

Чај од смоквин лист за бронхитис, дијабетес, желудник, афти, висок притисок

Искористете ги листовите од смоква за да го закрепнете целото тело. Доколку боледувате од дијабетес, чир на желудник, бронхитис или мака мачите со висок...

Џем од смокви (без конзерванси) – домашен рецепт

Најубавиот џем за колачи и палачинки! Потребни состојки: 3 кг смокви (исчистени и исечкани) 900 г шеќер 3 лимони, грубо исечкана кора и сок 4-5 стапчиња цимет Постапка: Во една шерпа...

Лековито вино со смокви за кашлица и други тегоби (камен во...

Уште од античко време е познато лаксативното дејство на свежата и сувата смоква. И денес се употребува како најприроден лаксатив кој не остава никакви...

Полнети смокви со мед и ореви: здрава порција полна со енергија

ПОЛНЕТИ СМОКВИ Потребно: -суви смокви -мед -ореви Подготовка: Исечканите ореви се мешаат со медот. Смоквите ги засекувате и ги полните со оваа смеса. Ако сакате дополнителна енергија, посебно во зима...

Рецепт: БОЖЈА АПТЕКА – кажете го проблемот, има решение!

Велат дека Бог прво ги раздвоил солената и слатката вода, ја создал Земјата, ги посадил билките, ги создал животните и рибите... и сето тоа...