Дома Тагови шлаг

Таг: шлаг

Одличен крем за разни слатки: Толку е добар што секој десерт...

Кога приготвуваме колачи и торти обично се придржуваме до пишаниот рецепт. Но, некојпат не ни се допаѓа кремот со кој се филуваат, па би...

Рецепт за вистински домашен шлаг кој има вкус на најубавиот сладолед...

Домашниот шлаг е ултра луксузен, декадентен и вкусен како најдобриот сладолед од ванила. Вистинскиот шлаг не содржи никакви конзерванси, бои ниту адитиви или вештачки...

ЕДНОСТАВЕН РЕЦЕПТ ЗА КРЕМ ОД 3 СОСТОЈКИ: Со него ги полнам...

Овој навистина многу вкусен крем се приготвува од млеко и путер, а шеќер се додава по вкус. Рецептот ни доаѓа од Русинката Олга Маљута...

МРЗЛИВА ТОРТА – Без печење и готвење, но има одличен вкус,...

Тортата е толку лесна, брза и едноставна, сигурна сум дека многу често ќе ја правите. Се состои од три слоја, а средишниот е овошен....

Некогаш одамна беше екстра популарен, но веќе долго е заборавен –...

Некогаш беше многу популарен и омилен, а веќе долго време е заборавен. Не само што не сум го направила цела вечност, туку и не...

ЧОКОЛАДЕН ДЕСЕРТ ЗА 10 МИНУТИ – успева секојпат!

Малкумина можат да одолеат на ваков убаво сервиран десерт во чаша, поубав од слаткарница. Пробајте го овој рецепт за домашно, чоколадно парфе. Потребни состојки: 5 јајца 200 г...

ЕДНОСТАВНА БАНАНА СПЛИТ ТОРТА

Потребни состојки: 7 белки 7 лажици шеќер 2 лажици какао 10 лажици ореви 3 лажици брашно 1 прашок за печиво За фил: 7 жолчки 700 мл млеко 2 пудинзи од ванила или банана 4 банани 300...

Торта со вкус на бајадера

Највкусната торта! Потребни состојки за кора: 6 јајца, 6 лажици шеќер, 6 лажици мелени ореви, 5 лажици брашно, ½ прашок за печиво и 300 мл фанта. Потребни состојки за 1.фил: 300 г мелена...