Малкумина можат да одолеат на ваков убаво сервиран десерт во чаша, поубав од слаткарница.

Пробајте го овој рецепт за домашно, чоколадно парфе.

Потребни состојки:

5 јајца

200 г шеќер

200 г чоколадо за готвење

500 мл млеко

300 мл шлаг

Постапка:

Јајцата со шеќерот добро изматете ги со миксер. Додадете чоколадо и ладно млеко, па ставете на тивок оган. Мешајте постојано додека да згусне. Тргнете од оган и оставете добро да излади.

Во изладениот крем додадете изматен шлаг.  Добро промешајте. Готовиот десерт сервирајте го по желба, во интересни чаши. Парфето декорирајте го со чоколадо или шлаг.