Фото и рецепт: Емилија Илијовска

Едно јаболко дневно го јакне имунитетот, а покрај свежото јаболко, одлично оди и мармалад од истото со топло чајче во ладните есенски и зимски денови.

Потребни состојки:

3кг јаболка

2кг шеќер (ако јаболката се благи може и помалку)

1 цеден лимон

постапка:

По вкус може да се додаде цимет.

Во пекач се става шеќерот и се полева со вода да се покрие отприлика околу 1л.

Додека се вари шербетот јаболката се лупат и се рендаат.

Шербетот се вари 15 мин и се додаваат ренданите јаболка.

Убаво се промешува, се става капакот од пекачот и се става во загреана рерна на 200° и се пече 2 часа.

Пред вадење се додава еден цеден лимон и циметот.

Се собира топол,во топли тегли, се завиткува во чаршав убаво да се излади.

Добар апетит ☺