Дома Тагови рецепт

Таг: рецепт

Пробајте сарми во винова лоза, онака како што ги прават во...

Постојат разни сарми, но оние направени со винова лоза се баш посебни... Потребни состојки: 40 листови од винова лоза +- 1 главица кромид 3-4 чешниња лук 100 г ориз 500...

Пилешко со шунка и кашкавал – превкусно!

Потребни состојки: 300-400 г пилешко месо Шунка Кашкавал Црн пипер, сув зачин, масло за пржење За бешамел сос: 30 г путер 30 г брашно 2 чаши млеко Малку мускантно оревче Постапката за приготвување погледнете...

Банана коцки: Едноставен десерт во кој сите ќе уживаат

Потребни состојки за бисквит: 4 јајца 4 лажици брашно 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво 2 лажици какао 3 лажици масло За крем: 2 пудинзи од ванила 600 мл млеко 10 лажици шеќер 10...

Рецепт за сарма кој стана апсолутен хит

Во смесата за сарма секогаш додадете малку суво месо, па сармата ќе добие пофин вкус, но сепак треба да внимавате на количината за да...

Рецепт за Хумус – најпопуларниот намаз на денешницата

Вкусен и здрав намаз кој го освои целиот свет, направете го брзо и лесно според овој основен рецепт кој може да го прилагодите според...

Сочна пита од тиган

Потребни состојки: 500 г компир 100 г путер/маргарин 1 јајце 150 г брашно 200 г шунка 200 г кашкавал Малку сол, црн пипер и малку масло. Постапка: Компирот добро измијте го па сварете...

Пекарски компир на клот начин

Ова е многу вкусно јадење кое може да се јаде така, или како прилог на некое главно јадење. Превкусно е. Потребни состојки: 1 кг компир 4 јајца 300...

Старинска бисквит торта

Мерката е торта со величина 27х33, висина 5 см. Потребни состојки: 1 кг бисквити 1 литар силно црно кафе 1 литар млеко 8 лажици брашно 4 кесички ванилин шеќер 8 жолчки ½...

По рецептот на Анита – солени стапчиња со прекрасен вкус

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: ½ квасец 1 лажица шеќер 1 лажица брашно 150 г млако млеко Овие состојки се замешуваат. Смесата се остава на топло оклу 10-тина...

Ширден со јагнешко месо – најпознатиот прилепски специјалитет

Ширден е внатрешен орган на младо јагне кој преставува продолжение на желудникот.​ Потребни состојки: 1 поголем ширден 200 г телешко месо 200 г свинско месо 200 г јагнешко месо ориз,...