Дома Тагови посно

Таг: посно

Колачи со пиво – ПИВАРКИ – едноставни, а превкусен вкус! Колку...

Не може да не ги сакате. Наједноставниот колач со предобар вкус. Потребни состојки: 550 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажица шеќер 1 прстофат сол 200 мл масло 200 мл...

Чорбата на моето детство и првото јадење кое научив да го...

Ова јадење ми е омилено, не само затоа што е вкусно, туку затоа што ме враќа назад во убавите спомени. Ова е мојот рецепт. Потребни...

Ванилици во посна варијанта со пиво и масло, многу вкусни

Овие ванилици се неибежни во време на пост, превкусни се. Потребни состојки: 2 шолји масло (околу 500 мл) 1 шоличка пиво (околу 50 мл) 2 шолји шеќер во...

МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР: Потпечени тиквички во тава, прсти да излижеш

Фото и рецепт: Елисавета Георгијовска Печени тиквички во рерна Потребни состојки: 1 средна тиквичка 1-2 средни компири 1 главица кромид 1 зелена пиперка 1 домат 1/2 црн патлиџан 1-2 чешниња лук магдонос црвена пипер за...

Посна торта со гриз, пченкарно брашно и ореви – се топи...

Фотографија и рецепт на Марина Трајковска. Потребни состојки: 5 шолји газирана вода, 5 шолји пченкарно брашно, 3 шолји масло, 3 шолји гриз, 1 лажичка цимет, 1 кесичка суво грозје, 100 г...

Палачинки направени од компир – прсти да излижете!

Многу вкусни и практични палачинки, ги имате во две варијанти: посна и мрсна. Потребни состојки (за 4-6 лица): 1 кг компир 200 г брашно 200 мл млеко 100 мл...

Посни бомбици со јаболка и бисквити без печење!

Прекрасни топчиња со многу убав вкус, лапни голтни! Се приготвуваат од многу малку намирници, а даваат толку исполнет вкус! Инаку, состојките можете да ги додавате...

Шарени топчиња од компир!!

Многу ми се допаднаа како излегоа моите шарени топчиња од компир, па одлучив да ги споделам со вас. Потребни состојки: 1 кг бел компир 200 г кашкавал...

Предлог за утрешниот ручек: ПОСНА ТАВА за оние што постат и...

Фото и рецепт: Nada Lauco Предлог посна тава за тие што постат! Потребни состојки: 1 поголема главица кромид 1 лажичка црвен пипер во прав 100 - 200 мл доматно...

Посно тоблероне со сусам и лешници, за 15 минути готово

Фото и рецепт: Јелена Павловиќ Ова тоблероне многу брзо се приготвува (за 15-20 минути), ќе им успее и на оние кои не се многу вешти...