Дома Тагови посно

Таг: посно

Шушкави, шупливки посни уштипци – овој рецепт запишете си го

Домашните уштипци или балончиња се многу вкусни, а с приготвуваат без јајца и млеко, па доколку постите може да ви бидат одличен појадок или...

Посни и фантастично вкусни печива – пробајте го овој рецепт, ќе...

Рецепт и видео на Јелена Петровиќ од Бабина кујна – Посни солени стапчиња со семки. Еве едни посни фантастични соленчиња, одлични за дружење, а може...

Посна чоколадна торта со кафе – преубава комбинација со која нема...

Од оваа торта секогаш ми бараат едно парче плус, дури и оние кои не постат. Преубава комбинација од чоколадо и кафе со која не...

Посен крем за торта направен од бисквити, алва и чоколадо –...

Фото и рецепт: Драган Страшеноски Предлогот за овој вкусен крем кој може да послужи за филување на торти и декорација, го напиша почитуваниот Драган Страшеноски...

Посни бомбици од смокви – секогаш ги правам за слава, заслужено...

Фото и рецепт: Милица Овие превкусни бомбици задолжително ги правам за слава, бидејќи заслужено се едни од најдобрите ситни колачи. Потребни состојки: 500 г суви смокви 250 г...

Колачи со пиво – ПИВАРКИ – едноставни, а превкусен вкус! Колку...

Не може да не ги сакате. Наједноставниот колач со предобар вкус. Потребни состојки: 550 г брашно 1 прашок за печиво 1 лажица шеќер 1 прстофат сол 200 мл масло 200 мл...

Чорбата на моето детство и првото јадење кое научив да го...

Ова јадење ми е омилено, не само затоа што е вкусно, туку затоа што ме враќа назад во убавите спомени. Ова е мојот рецепт. Потребни...

Ванилици во посна варијанта со пиво и масло, многу вкусни

Овие ванилици се неибежни во време на пост, превкусни се. Потребни состојки: 2 шолји масло (околу 500 мл) 1 шоличка пиво (околу 50 мл) 2 шолји шеќер во...

МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР: Потпечени тиквички во тава, прсти да излижеш

Фото и рецепт: Елисавета Георгијовска Печени тиквички во рерна Потребни состојки: 1 средна тиквичка 1-2 средни компири 1 главица кромид 1 зелена пиперка 1 домат 1/2 црн патлиџан 1-2 чешниња лук магдонос црвена пипер за...

Посна торта со гриз, пченкарно брашно и ореви – се топи...

Фотографија и рецепт на Марина Трајковска. Потребни состојки: 5 шолји газирана вода, 5 шолји пченкарно брашно, 3 шолји масло, 3 шолји гриз, 1 лажичка цимет, 1 кесичка суво грозје, 100 г...