Дома Тагови погачиња

Таг: погачиња

Вкусни мали грицки, одлични како мезе, за секаква пригода – излегуваат...

Во продолжение можете да прочитате два рецепти, од кои првиот се приготвува со сирење и прашок за печиво, а вториот рецепт содржи пуер и...

Едноставни погачици кои често ги правам – одлични се за појадок

Уште кога првпат ги пробав веднаш побарав рецепт, затоа што се многу вкусни и фантастично одговараат со некој солен намаз (но и сладок!), а...

Брзи погачиња, готови се за 20 минути: Меко печиво со сирење

Потребни состојки: 500 г свежо кравјо сирење 250 г путер 400 г меко брашно ½ прашок за печиво 2-3 мали лажички сол 1 јајце за премачкување Сусам за наросување Деталите погледнете ги...

Тетовско домашно ЌАЕ – со крцкава кора и меко како сунѓер

Фотографија и рецепт на Елена Мишковска Потребни состојки за тепсија 28: 600 г брашно, 1 лажиче сол, 1 квасец, 1 лажиче шеќер, 2 жолчки, 1 филџан масло, млако млеко по потреба Постапка:...