Дома Тагови погача

Таг: погача

Посна погача мека како памук – почнав да ја правам за...

Фото и рецепт: Марика Стаменковиќ Потребни состојки: 700 г брашно 2 лажички сол 1 лажиче шеќер 2 лажици масло 1 коцка свеж квасец се замесува со млака вода Постапка: Од вкупната количина брашно...

Сончоглед погача – еднаш кога ќе ја направите, ќе биде многу...

Многу ја сакаме оваа погача, често ја правиме особено за гости. Потребни состојки: 500 г брашно 90 мл маслиново масло 200 мл суво бело вино 2 лажички сол за фил: 350...

Мека погача – за приготвување одвојте цели 10 минути, а вкусот...

Многу едноставно се приготвува, а добивате превкусна погача. Може да ја направите за вечера со чаша јогурт или кисело млеко. Потребни состојки: 3 јајца 200 мл кисело...

Ништо поубаво од мирисот на домашно печиво, па уште и погача,...

Погачата е мека како душа... Потребни состојки: 500 г брашно 20 г квасец 200 мл млеко (ако е потребно може уште малку) 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 5 лажици масло За...

Преспански мајалник – Наутли погача: традиционален Велигденски леб

Фото и рецепт: Аница Рајчановска Потребни состојки и начин на постапка: 100 г наут, непечени леблебии се толчат и се попаруваат со врела вода. Се додава...

ЃЕВРЕК ПОГАЧА со јогурт (Слоново уво) – би било штета да...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 600 г брашно тип 500 (меко) 40 г свеж квасец 1 јајце 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 50 г маргарин 250 мл млако млеко 3 лажици јогурт ФИЛ: 120 г маргарин 1...

Мекичка, помека не може да биде – Уживајте викендов и во...

Потребни состојки: 170 мл млеко 30 г квасец 1 лажичка шеќер 1,5 лажичка сол 50 мл масло 100 мл јогурт 2 јајца 60 г кисела павлака 20% мм 600 г брашно 6-7 лажици растопен...

Мека погача со павлака – само пофални зборови!

Потребни состојки: 600 г брашно 1 сув квасец од 10 г или 15 г свеж 300 мл млеко 100 мл масло 1 лажичка шеќер 2-3 лажички сол Постапка: Во подлабок сад ставете...

Најубавата погача со јогурт…нешто на мој начин, феноменално тесто, а погачата...

Многу вкусна погача мека како памук. Потребни состојки: 350 г брашно 100 мл млеко 50 мл јогурт 100 мл масло 1 јајце 10 г инстант квасец 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер за премачкување...

Мека погача со кисело млеко која ќе ја имате на вашата...

Без квасец! Многу лесна подготовка... Потребни состојки: 300 г брашно 3 јајца 250 мл кисело млеко или густ јогурт 150 мл млеко 100 мл масло 1 прашок за печиво 1 лажичка сол Постапка: Во...