Дома Тагови пица

Таг: пица

Многу интересна и брза подготовка на пица – ќе бидете воодушевени

Фото: Сања Масковиќ Лојо Може да прочитате предлог за приготвување на тесто за пица, но исто така, според истиот принцип можете да приготвите пица според...

ПИЦА ПИТА: Ова е феноменално, гостите беа воодушевени

Никој од моите гости не остана рамнодушен! Од другите слични рецепти се разликува по тоа што пред печењето кратко се замрзнува за да може...

Хрватска: Победникот меѓу најдобрите пица мајстори открива дека погрешно ја правиме...

Иако на прв поглед многу едноставна, факт е дека пицата мора мајсторски да биде направена, а за некои детали случајно откриваме од еден млад...

Како порано не се сетив на ова? НАЈУБАВАТА ПИЦА

Потребни состојки: 500 г брашно (просеано, за да биде повеќе воздушесто) 1 сув квасец 100 мл млеко 200 мл вода +- 1 лажичка мед или шеќер ½ лажица сол За фил: 200...

Тајната за добра пица: За да биде како од пицерија послужете...

Пиците приготвени дома колку и да се трудиме и да ги бараме најдобрите рецепти, сепак, не се како оние од пицериите. Тајната за одлично приготвена...

Пица за 10 минути, испробан повеќе пати – ги воодушеви сите!

Вкусна, брза и лесна пица! Потребни состојки: 1 чаша јогурт 2 чаши брашно 2 лажици масло ½ лажичка сол ½ лажичка прашок за печиво Постапка: Од брашното, солта, прашокот за печиво, маслото...

Совршено тесто без квасец и млеко, идеално за ужина или појадок

Потребни состојки за тесто: 750 г брашно 500 г кисела павлака 1 ½ лажичка сол 1 лажичка шеќер 200 г путер/маргарин 2 кесички прашок за печиво 3 јајца За ФИЛ: 200 г пилешка...

Корнет пица – новиот тренд во светот дојде и кај нас

Рецептот за пица на нов, необичен начин, дојде и кај нас. Пицата во облик на корнет послужете ја за појадок, вечера, ужина или за...

Пица мајсторите го чуваат рецептот во тајност

Тешко е да се пронајде човек кој не е љубител на добра пица, а некогаш колку и да се обидуваме да направиме идеално тесто,...

Едноставен италијански рецепт за ПИЦА

Потребни состојки за тесто: 500 г брашно 1 лажичка сол 1 свеж квасец (или сув) Млака вода Уште ќе ви биде потребно: 4 лажици доматен...