Поради забниот камен доаѓа до собирање и размножување на бактерии кои предизвикуваат воспаление на гингивата, односно „џепови“ (гингивитис и парадонтитис), помогнете си со домашни препарати.

Ако сте еден од оние кои се „тресат“ и на самата помисла на стоматолог, тогаш природните решенија за отстранување на забниот камен, се идеални за вас.

Забниот камен е тврда наслага на забите, која се создава со текот на времето. Талогот под влијание на минералите од плувачката се зафаќа на забите и се создава забен камен. Оваа појава се забрзува особено ако се консумира мека, леплива и кашеста храна, богата со јаглехидрати (благо, бел леб, печива, зашеќерено овошје).

За да се ослободите од оваа грда појава обидете се со овие 2 рецепти:

1.РЕЦЕПТ

 Потребни состојки:

30 г оревови лушпи и малку вода

Постапка:

Според советот од healthyfoodstar.com, потребно е да ги ставите оревовите лушпи во лонец, да ги прелиете со вода и да ги варите 15 минути. Натопете ја четката во добиената течност и темелно исчеткајти ги забите во времетраење од 5 минути. Повторувајте ја оваа постапка, наутро и навечер.

2.РЕЦЕПТ

Потребни состојки:

4 лажици сончогледови семки

4 лажици цвет од липа

1 литар вода

Постапка:

Сите состојки ставете ги во сад и варете ги на тивко околу половина час. Со оваа течност мијте ги забите после секое јадење.