Дома Тагови нмд

Таг: нмд

Cтрашно добар колач, по два дена повторно го направив и пак...

На некои им е познат како „Бањалучанка“, на други како „Славонски коцки“ или „Морнарски штангли“, „Маргитин колач“, „Кремасти коцки со ореви“ и којзнае уште...

ПОСНА ПИТА СО ПРАЗ, ПЕЧУРКИ И ОРИЗ: Сочна и со богат...

Испробајте нов рецепт за посна пита која е полна со сочен фил. Ова е една едноставна пита која се приготвува со готови кори, брза...

БОГАТА ТРПЕЗА – СРЕЌНА ФАМИЛИЈА: Овие посни колачи за Нова година,...

ПИВАРКИ - ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (ПРВ РЕЦЕПТ): 200 г гриз, 200 г кокос, 200 г мелени ореви, 200 г брашно, 350 мл пиво, 250 г...

ШВАРЦ ПИТА СО АФИОН И ГРИЗ: Поубава е и од штрудла,...

Кога ќе го направите филот од афион и гриз и ќе го покриете со домашни кори, ќе ја добиете највкусната шварц-пита. Шварц пита е...

СОЧЕН КОЛАЧ: Евтино и слатко, за многумина омилено – оригинален рецепт

Сочните шербетни колачи се многу вкусни и сите ги сакаат поради леснотијата со која се подготвуваат. Обично сите рецепти за шербетни колачи се многу...

КОЖИЧКА КРЦКАВА, А МЕСОТО СОЧНО – Испечете прасечко во рерна и...

Прасечкото печено месо е совршено за Нова година, Божиќ и останатите празници. Изненадете ги вашите гости, пријатели, роднини и семејство со вкусно месо испечено...

ТОРТА ВОЛШЕБНИЧКА: Штом ја пробате ќе сфатите зошто е така наречена

Рецептот го добив од тетка ми. Штом ја пробав, сфатив зошто така ја нарекле. Тортава е вистинско волшепство од вкусови. Излегува голема, па одлична...

ПОСЕН ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ НА ВОДА: Измешајте неколку евтини состојки и направете...

Сите ги сакаат чоколадните десерти, но многумина не можат да уживаат во нивниот вкус за време на постите, зашто си мислат дека тие се...

ПИТАТА НА ТЕТКА МИРА: Се прави речиси од ништо, тестото се...

Кога бевме деца често одевме на гости кај тетка Мира за да ја јадеме оваа вкусна пита. Мајка ми правеше слични пити, но ги...

Торта за која секогаш се бара рецепт: Старомодна торта на нашите...

Рецептот на Сања Радосавлевиќ за една старинска торта ќе ви ги врати спомените. Порано бабите често го подготвуваа овој рецепт во секоја пригода, а...