Дома Тагови Молитва за здравје

Таг: Молитва за здравје

МОЛИТВА – Што се носи во црква за здравје и од...

Кога одите во црква, земете мал подарок од вашата куќа. Тоа може да биде свеќа, паричка, чаша вино, масло и слично. Преку овој мал...

ДЕНЕС ГО СЛАВИМЕ СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ: празник кој ги лекува болните...

Вака се празнува свети Архангел Михаил: Празник кој лекува болни, нека ни е за многу години. На 21 ноември православната црква и нејзините верници...

Молитва за исцелување, добро здравје и деновите кога ви е најтешко...

Молитва за исцелување, добро здравје, за деновите кога ви е најтешко – Божја милост Молитвата е вид комуникација со Бога. Човекот отсекогаш се стремел да...

ПОМОЛЕТЕ СЕ ЗА ЗДРАВЈЕ: Молитва кон Светиот Василиј Острошки Чудотворец

Свет оче Василиј, силен помошнику и милосрден заштитнику, почуј ги и сега нашите молитви, coлзи и воздишки. Како добар пастир што ги бара заталканите овци...

Денес се празнува Свети Александар Невски: Ако имате некој болен во...

Александар Невски бил голем руски кнез, син на принцот Јарослав и светец на руската православна црква. Иако е руски светец, Александар Невски станал симбол...

СТАРЕЦОТ ПАЈСИЕ: Еве како треба да се спроведе вечерната молитва во...

СТАРЕЦОТ ПАЈСИЕ: Еве како треба да се спроведе вечерната молитва во семејството, кој треба да учествува во неа и што треба да прават малите...

Великопостна молитва од Свети Ефрем Сирин

Свети Ефрем Сириски се родил некаде во првите години на четвртиот век во околината на Низибија или во самиот град. Неговите родители биле сиромашни....

Молитва за исцелување, добро здравје, за деновите кога ви е најтешко...

Молитвата е вид комуникација со Бога. Човекот отсекогаш се стремел да оствари контакт со Бога. Секогаш молете се со покајно и смирено срце и...

Денес се слави Свети Нектариј, исцелител и чудотворец – Молитва за...

На овој чудотворец му се препишуваат повеќе од 2000 чуда, па јасно е зошто во поедини места го нарекуваат земен ангел – небесен човек. Православната...

Утре ги славиме чудотворците Козма и Дамјан, а оваа молитва со...

Лекарите и здравствените установи ги слават како заштитници на својата професија. Празникот на светите бессребреници Козма и Дамјан православната црква и верниците го одбележуваат на...