Го нема во продажба: лековито масло за проширени вени, главоболки и ментални способности

Само некои луѓе знаат дека ловоровиот лист освен што се користи во кујната, исто така може да биде многу корисен зачин и за нашето здравје. Листот се користи за приготвување на одлично лековито масло кое поседува многу корисни својства а можете сами да си го приготвите бидејќи го нема во продажба.

Еве што ќе добиете:

-го смирува нервниот состав

-го јакне имунолошкиот систем

-поттикнува потење при настинки

-помага при болни зглобови

-лекува варикозни вени

-ги подобрува менталните способности

Потребни состојки:

30 г ловоров лист

250 мл маслиново масло

Постапка:

Уситнете го ловоровиот лист па прелијте го со маслиново масло. Смесата ставете ја во стаклено шише, затворете и оставете на темно место 14 дена. Одвреме на време протресувајте го шишето.

После 14 дена процедете го маслото преку газа и складирајте во стаклен сад.

Пред примена загрејте го малку маслото и нанесете на болните места, па нежно масирајте за да се впие преку кожата.

За орална употреба, консумирајте по една лажица меѓу оброци или користете го наместо маслото за салати.

Претходна статијаКрвни групи и љубовни комбинации: жена 0 и маж АБ се вечно вљубени
Следна статијаОхрабрувачки пораки од неделата на студентите по медицина, насловена како “Студентите по медицина – Нашите идни лекари”