Дома Тагови магдонос

Таг: магдонос

Традиционално македонско макало

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: 10 пиперки 1 печена лута пиперка 2 црвени домати 5 гранчиња магдонос 5-6 чешниња лук Масло по потреба, сол Постапка: Пиперките убаво измијте ги, избришете ги...

Полнети пиперки со рендана зелка

Фото: Родна Трпеска Рецепт: Лена Стојковска Потребни состојки: 4 +- кг пиперки 3 кг зелка ситно рендана или дробена 2 литри вода 2 чаши шеќер 1 ½ чаша сол 750 мл алкохолна...

Мини бабури пикантни полнети со урда, сечкани ореви и магдонос за...

Фото и рецепт: Елизабета Бети Потребни состојки: 1 кг урда 300 г ореви сечкани Магдонос сечкан Гамбички Постапка: Мини бабурите (гамбички) се посолуваат и се оставаат да отстојат еден час, а...

Обарени модри домати: квалитетна зимница без конзерванси и хемија

Фото и рецепт: Елизабета Андов Потребни состојки: 3 кг модри домати Сол За солило: 1 литар бел оцет 2 литри вода 80 г сол 80 г шеќер ½ кесиче бибер во зрна За поросување: 2...

Една ракиена чашка на ден за крвни жили и циркулација

Овој напиток го препишав од една стара книга на мајка ми за лековити билки, сите го правиме – прави чудо за циркулацијата и одличен...

Овој напиток ги отстранува сите отрови од крвта – со сто...

Напиток кој го подига имунитетот, ги исфрла сите отрови, поттикнува циркулација, спречува грип и настинка! Потребни состојки: 1 ½ литри вода 3 китки магдонос 1 кг лимон Сода бикарбона Постапка: Истријте...

Калуѓерка ми помогна: Лек против бактерии (особено против Ешерихија коли)

Потекнувам од религиозно семејство, ги почитуваме сите верски празници и ги постиме сите поважни пости. Уште кога бев мала ме носеа во манастири и...

Природен напиток против отечени нозе (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Потребни состојки: 1 чаша зовриена вода 1 лажичка сечкан магдонос Постапка: Магдоносот прелијте го со врела вода и оставете да отстои 5 минути, но не повеќе од тоа...

Природен напиток против отечени нозе (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Потребни состојки: 1 чаша зовриена вода 1 лажичка сечкан магдонос Постапка: Магдоносот прелијте го со врела вода и оставете да отстои 5 минути, но не повеќе...

Ако црниот дроб ви е преполн со отрови – вие се...

Кога црниот дроб е преоптоварен од различни причини, тој веќе не може добро да си ја извршува својата функција. Луѓето не го зимаат во предвид...