Во периодите кога температурите се зголемуваат, овој проблем станува се почест. Што се отоците и зошто се појавуваат?

Отоците се всушност зголемена количина на вода, односно ткивна течност во меѓуклеточниот простор, а може да се појави поради неколку причини:

-топлина
-проблем со крвни садови
-проблем со работата на бубрезите
-бременост
-срцева инсуфициенција
-хормонско пореметување

Сите овие проблеми претставуваат тригери за оваа појава.

Народната медицина има решение речиси за секој проблем, па така и за отечени нозе. Природните лекови се секогаш многу подобра замена за решавање на ваквите проблеми, бидејќи во повеќето случаи се поефикасни од конвенционалните лекови.

Доколку имате проблем со отечени нозе, направете напиток од магданос. Овој напиток ќе ги исфрли вишокот течности од организмот, а покрај тоа ќе ја подобри циркулацијата.

За приготвување ќе ви биде потребна цела билка, листови и корен.

Постапка: Во блендер ставете го целиот магдонос, добро измиксајте го, а потоа целата содржина ставете ја во сад.

Мелениот магдонос прелијте го со 500 мл зовриена вода и оставете да отстои преку цела ноќ.

Наутро процедете ја течноста а напитокот пијте го преку целиот ден. Најдобро би било да ја поделите целата количина на трипати и да ја поделите дозата на еднакви временски интервали.

Напитокот се пие два дена по ред, па се прави пауза од 3 дена. Циклусот може да се повтори уште трипати.

Веќе после првиот ден ќе забележите намалување на отоците.