Дома Тагови ликер

Таг: ликер

ЛИКЕР ОД БОЗЕЛ И ЈАГОДИ – Чисто совршенство

Ликерот приготвен од јагоди и бели цветови од бозел е многу лесен и едноставен за подготовка, а вкусот ќе ве воодушеви. Во продолжение прочитајте...

Ликер од чоколадо – направете си сами, поголемо е уживањето!

Ликерот од чоколадо е пијалак кој слободно можеме да го наречеме “женски” иако ни посилниот пол не е имун на овој ароматичен, чоколаден напиток. Ликерот од чоколадо содржи малку алкохол во...

Ликер и чај од црни маслинки за висок крвен притисок

Често се вели дека во рајот постоеле две дрва: смоква и маслинка. Смоквата е „дрво на вистината“, а маслинката е „дрво на животот“. Старата...

Грозје во тегла – се отвора точно на Нова година за...

Рецептот е стар и обично се користи за подготовка на ликер на грозје. Но, постои верување кај народот дека вака приготвеното грозје има магична...

Ликер од ѓумбир за настинка, болно грло, супер циркулација…

Потребни состојки: 150 г корен од ѓумбир 6 лажици мед 1 лимон 100 г шеќер ½ литар домашна ракија или водка 1 кесичка ванилин шеќер Постапка: Во мешавина од 250 мл вода,...

Домашен ликер од малини

Потребни состојки: 1 литар ракија 500 г шеќер 500 г малини Постапка: Во ракијата ставете ги шеќерот и малините. Складирајте во тегли, добро затворете ги и...

Заборавете на сите испробани методи – Икањето најдобро се сопира со...

Заборавете на „задржување на здивот“, пиење на мали голтки вода, туку набавете го овој алкохолен пијалак! Икањето не е болно, но е доста непријатно, особено...

Од Алпите со љубов – напиток Бомбардино

Бомба во чаша, сервирана на италијанските снежни патеки, на смрзнатите скијачи брзо им го враќа руменилото на образите и насмевката на лицето. ​ Бомбардино е пијалак...