Потребни состојки:

150 г корен од ѓумбир

6 лажици мед

1 лимон

100 г шеќер

½ литар домашна ракија или водка

1 кесичка ванилин шеќер

Постапка:

Во мешавина од 250 мл вода, 125 мл оцет, 1 лажица сода бикарбона, потопете го лимонот да отстои еден час ( на тој начин ќе се отстрани восокот од кората и хемикалиите од прскањето).

Лимонот добро измијте го и ситно исечкајте го, коренот од ѓумбир излупете го и најситно изрендајте го. Во поголема стаклена тегла ставете сечкан лимон, рендан ѓумбир, додадете шеќер, 6 лажици мед, 1 кесичка ванилин шеќер и прелијте со ½ литар домашна ракија. Добро промешајте и затворете ја теглата.

Нека отстои 15 дена со повремено промешување за да се растопи шеќерот. Процедете и складирајте во стаклено шише.