Дома Тагови кора од банана

Таг: кора од банана

Цвеќињата ми беа пред овенување, а кората од банана направи нешто...

Ако ја фрлите кората од банана во ѓубре, веројатно ќе згрешите. Имено, нутриционистката Сузи Барел истакнува дека лушпата од ова овошје е полна со...

ОБЛОГА ЗА КОЛЕНО, ЛЕК ЗА НОЗЕ И ПРОШИРЕНИ ВЕНИ

Кога јадете банана, изедете го плодот кој е вкусен и многу здрав, но сочувајте ја кората, која исто така, може да се искористи како...

Кората од банана е полековита од самиот плод, следниот пат не...

Кората од банана има бројни лековити својства. Изобилува со витамини, минерали и антиоксиданси. Но, најчесто секогаш после јадењето банана, кората се фрла. Искуствата на...

ДОМАШНО ЃУБРИВО ОД КОРА ОД БАНАНА: За убави и здрави билки

Нашите растенија честопати после зимата изгледаат малку безживотно и болежливо. Ниските температури или претоплите простории во кои ги чуваме, често го нарушуваат имунитетот на...

Бананата се смета за полековита од јаболкото, природен лек кој можат...

Некои од водечките светски експерти сметаат дека бананата е првото овошје кое никнало на нашата планета, а Ден Кепел, автор на истоимената книга „Банана...

После ова, никогаш повеќе нема да ја фрлате кората од банана,...

Кората од банана има бројни лековити својства. Изобилува со витамини, минерали и антиоксиданси. Но, најчесто секогаш после јадењето банана, кората се фрла. Искуствата на...

Третман за избелување и чистење на кожата

Потребни состојки: банана лимон мед Постапка: Излупете ја бананата и од нејзината кора исечете едно убаво правоаголно парче. Од внатрешната страна натопете го со лимонов сок, а потоа додадете и...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"