Дома Тагови колач со мерки на чаша

Таг: колач со мерки на чаша

КОЛАЧ СО ЏЕМ: Кога ми се јаде благо, го матам овој...

Кога ми се јаде нешто благо, а тоа да не е чоколадо, тогаш го матам овој брз колач, при што не валкам ниту садови,...

БАПСКИ КОЛАЧ ЗА 10 МИНУТИ: Со џем, без јајца, мек и...

Кога немате многу време или едноставно, не ви се останува во кујна со часови за да приготвите еден колач, тогаш сетете се на овој...

ЦЕЛ ЖИВОТ БАРАМ ВАКОВ КОЛАЧ СО МАК: Чисто совршенство, со мерки...

Овој рецепт е многу стар и е пренесуван од колено на колено, а до ден денес може да се најде во некои слаткарници кои...

ПОСЕН КОЛАЧ: Наједноставниот рецепт на светот, мерки на чаша – толку...

Наједноставниот колач на светот кој секој може да го направи затоа што е преедноставен, а има предобар вкус. За жал, не можам да ви...

Брз колач “баклава” со ореви, се топи во уста – со...

Фотографија и рецепт на Цакич Мејра. Колачот е наречен “Баклава” и се мери со една иста чаша од 200 мл, само наместо гриз додадов 3...

Сочен колач со мерки на чаша – нема да се покаете...

БАСБОУСА – Арапски гриз колач. Слатко и сочно како од 1001 ноќ. Едноставен, а многу вкусен колач. Полн вкус на кокос ммммм....Нема кој не го...

Рецепт кој на сите им го препорачувам- колач со мерки на...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 јајца, 1 чаша (од 200 мл) шеќер, 1 чаша масло, 1 чаша млеко, 1 чаша мелени ореви, 1 чаша брашно, 250 г гриз, 1 прашок за печиво. ЗА СИРУП: 500 г...