Дома Тагови кисела павлака

Таг: кисела павлака

Ова ми е највкусното мезе за со ракиичка: Пиперки сомборки полнети...

Кој ги пробал полнетите пиперки со павлака, знае колку се вкусни. Буквално во секој залак се yжива. За овој рецепт се користат исклучиво жолти...

НУТРИЦИОНИСТИТЕ ЗА ЈОГУРТОТ: „Не е така наивно, треба да се пие...

Иако има многу позитивни ефекти врз организмот, сепак јогуртот треба да се избегнува во одредени ситуации, а за тоа неодамна предупредуваат нутриционистите. Од сите...

Тајната за правење на јогурт како камен, се крие во оваа...

Во голем број рецепти можете да сретнете состојка наречена „цврст јогурт“, а која има конзистенција на кисела павлака, но сепак малку се разликува. На...

ДОМАШНА КИСЕЛА ПАВЛАКА: Многу е поздрава од купечката, а за подготовка...

Овој рецепт го користеле нашите баби уште многу одамна за да приготват многу вкусна и мазна кисела павлака. Павлаката е незаменлив дел од многу...

Не е добра туку совршена солена торта – многу е вкусна!...

Потребни состојки: 1 пакување кори за розен торта За фил: 500 г фета сирење 150 г софт маргарин 100 г крем сирење 200 г кисела павлака 3 супени лажици ајвар 500 г...

Една СУСАМ САЛАТА на брзинка за сечиј вкус

Одлична салата која се приготвува за многу брзо време, а притоа е ефектна и вкусна, на сите им се допаѓа. Потребни состојки: 100 г сусам 250 г...

Салата од карфиол: вкусен прилог за месо

Одлична салата која одлично одговара со месо, печено или похувано, брзо се приготвува и може да стои во фрижидер и до 3-4 дена без...

Совршено тесто без квасец и млеко, идеално за ужина или појадок

Потребни состојки за тесто: 750 г брашно 500 г кисела павлака 1 ½ лажичка сол 1 лажичка шеќер 200 г путер/маргарин 2 кесички прашок за печиво 3 јајца За ФИЛ: 200 г пилешка...

Руска медена торта: нема поубава ниту поевтина од неа

Потребни состојки за кори: 100 г путер 80 г мед 1 лажичка прашок за печиво 450 г брашно 3 јајца 150 г шеќер За крем: 500 г кисела павлака 240 мл слатка павлака 200...