Одлична салата која се приготвува за многу брзо време, а притоа е ефектна и вкусна, на сите им се допаѓа.

Потребни состојки:

100 г сусам
250 г шунка
200 г кашкавал
400 г кисела павлака

Постапка:

Сусамот пропржете го неколку минути додека да добие златна боја.

Шунката и кашкавалот изрендајте ги и ставете ги во подлабок сад.

Пропржениот сусам додадете го во садот со шунката и тука додадете ја и киселата павлака.

Сето убаво промешајте го и оставете малку во фрижидер да излади.

Оваа лесна салата од сусам е одлична за секое годишно време, за секој дел од денот и за сечиј вкус.