Дома Тагови кифли

Таг: кифли

Преубави кифли, лесно се прават а изгледаат убаво и декоративно, мора...

Многу е убаво печивото, декоративни се, однадвор крцкави а одвнатре меки и кончесто се двојат. Направете ги, знам дека ќе ви се допаднат. Јас...

Меки како душа а лесни како пердув – кифлите се толку...

Потребни состојки: 1 квасец 400 мл млеко 200 мл вода 3 рамни лажички сол 1 лажица шеќер 850 г брашно +- За премачкување: 140 г путер 3 жолчка 1 лажица брашно и за крај: 1 јајце Семе...

Ванилин кифли со ореви за 20 минути – излегува цела тепсија...

Потребни состојки: 350 г брашно (половина меко, половина остро) 100 г мелени ореви или пржени лешници 200 путер/маргарин 80 г шеќер во прав 1 белка Шеќер во прав за валкање...

Брзи кифлички за појадок, се прават во слатка и во солена...

Одлични, проверен рецепт! Потребни состојки: 600 г брашно, 20 г свеж квасец, 1 лажичка шеќер, 1 лажичка сол, 150 г путер, 150 мл млеко, 150 мл густ јогурт или кисело млеко и 1...

КОКОС КИФЛИЧКИ: готови се за 15 минути а целата куќа ќе...

Потребни состојки: за 30 кифли/ за 60 кифли: 100 г кокос/200 г кокос 200 г брашно/400 г брашно 50 г шеќер/100 г шеќер 125 г путер/250 г путер 1 јајце/2...

Кифлички со јогурт и кисела павлака за 20 минути – ЖУ...

Брзи, вкусни, подобри од купечките! Потребни состојки: 100 мл јогурт 100 мл кисела павлака 100 мл млеко 100 мл масло 2 јајца 2 лажички шеќер 40 г свеж квасец малку сол 700 г брашно...

ЗЛАТНИ КИФЛИ: Совршени кифли, меки како душа и сите се еднакви...

Потребни состојки: 400 мл јогурт 300 мл вода 200 мл масло 2 големи лажици шеќер 1 голема лажица сол 1 голема лажица квасец 2 јајца 1 кг и 100 г брашно +- Фил: Нутела...

Меки кифлички! Овој рецепт е закон за кифли – меки како...

Потребни состојки: 1 кг брашно 300 мл млеко 1 коцка квасец 400 мл млака вода 2 јајца 200 мл масло 1 лажичка шеќер 3 лажички сол 300-400 г ситно дробено сирење Сусам 150 г путер/маргарин 1...

Брзи кифлички со шунка и кашкавал – готови за 20 минути

Потребни состојки: 150 г свежо сирење 4 големи лажици млеко 1 јајце 4 големи лажици масло 250 г брашно 1 прашок за печиво (јас ставам половина за оваа количина на...

ПЕКАРСКИ КИФЛИ: без јајца и млеко, а пак најдобри и меки...

Потребни состојки: 1200 г брашно 600 мл минерална вода 100 мл млака вода 200 мл масло 1 1/2 лажица квасец 1 лажица шеќер 1 лажица сол 3 лажици масло крупна сол 100 г маргарин Постапка: Во...