Дома Тагови кифли

Таг: кифли

За мене НАЈДОБРИТЕ КИФЛИЧКИ – Така мирисни и вкусни што често...

Меки како памук. Потребни состојки: 250 мл вода 50 г шеќер 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 80 мл масло 500 г брашно за премачкување: 50 мл вода 1 рамна лажичка брашно семе од...

Кифли меки како душа: Без млеко и путер, меки, пуфкасти, превкусни,...

Кифлите се без млеко и путер, а меки и превкусни, како да сте поминале часови правејќи ги... Под прсти се чувствуваат толку меки и...

Кифли со ароматичен путер со лукче и магдонос, не можам да...

Фото и рецепт: Ирена Потребни состојки: 400 г тесто 30 г шеќер ½ лажичка сол 1 лажичка квасец 250 мл млеко 30 г путер за ароматичен путер: 60 г путер 4 чешниња лук 2 лажички...

Солени долги кифли… Знам стотици рецепти, но ниеден не е како...

Многу се вкусни и секогаш правам двојна доза. Потребни состојки: 600 г остро брашно 40 г свеж квасец малку шеќер малку сол 500 мл млако млеко 200 мл масло малку масло за...

КРОАСАНИ: На око убави, за душа уште поубави, човек со очи...

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 300 мл врело млеко 200 мл кисело млеко 1 квасец 2 лажички шеќер 1 лажица сол 2 жолчки 1 јајце 2 филџани за кафе масло брашно по...

Преубави кифли, лесно се прават а изгледаат преубаво – меки како...

Вкусни и меки како памук! мора да ги пробате! Потребни состојки: 1 кг брашно +- 1,5 коцка свеж квасец 2,5 лажички сол 1 лажичка шеќер 200 мл топла вода 200 мл...

Брзо се приготвуваат, а меки и вкусни остануваат и следниот ден...

Не се само мои омилени кифлички, туку и на децата и на сите што ги пробале. Не се многу комплицирани, а излегуваат меки како...

ПАМУК КИФЛИЧКИ: Најмекото тесто во светот!

Многу се вкусни, воздушести и навистина се меки како памук. Потребни состојки: 900 г брашно тип 500 1 сув квасец (7 г) 2 јајца 400 мл топло млеко 180 мл...

Турбан кифли правени како мафини

Фото и рецепт: Наташа Миленковска Потребни состојки за рецепт 1: 500 мл слатко млеко (млеко + 2 лажици шеќер) 1 коцка свеж квасец 1 прашок за печиво 4 јајца 200...

Памук кифлички – меки како душа: тестото кисне 2 часа и...

Фото и рецепт: Ивана Вишниќ Потребни состојки: 900 г брашно 1 кесичка сув квасец 2 јајца 400 мл топло млеко 180 мл масло 1 лажица шеќер 1 лажичка сол Постапка: Во еден сад додадете...