Дома Тагови кифли

Таг: кифли

Турбан кифли правени како мафини

Фото и рецепт: Наташа Миленковска Потребни состојки за рецепт 1: 500 мл слатко млеко (млеко + 2 лажици шеќер) 1 коцка свеж квасец 1 прашок за печиво 4 јајца 200...

Памук кифлички – меки како душа: тестото кисне 2 часа и...

Фото и рецепт: Ивана Вишниќ Потребни состојки: 900 г брашно 1 кесичка сув квасец 2 јајца 400 мл топло млеко 180 мл масло 1 лажица шеќер 1 лажичка сол Постапка: Во еден сад додадете...

Лиснати кифлички лесни и брзи за подготовка, одличен рецепт – ви...

Фото и рецепт: Марија Митровска Сиљаноска Првпат правам лиснато кифлички и супер излегоа. Лесни и брзи за приготвување, ви го препорачувам рецептот да си ги направите.   Потребни...

Кифли замесени од тесто за ЦВЕТНА ПОГАЧА – убави се како...

Фото и рецепт: Зорка Јанчева Потребни состојки: 250 мл кисело млеко 250 мл обично млеко 50 г свеж квасец (една коцка) 1 лажица сол 4 лажици масло 1 лажиче шеќер 3 белки 1...

Солени памук кифли: најмекото тесто во светот!

Потребни состојки: 850-900 г брашно тип 500 1 кесичка сув квасец (7 г) 2 јајца 400 мл топло млеко 180 мл масло 1 лажица шеќер 1 лажичка сол Постапка: Во една вангла ставете...

Кифлички за 10 минути – сосем поразлично приготвување, интересно, видете како

Потребни состојки: 750 г брашно 150 г путер 3 лажици шеќер во прав 2 мали лажички сол 500 мл млеко 50 г свеж квасец 1 јајце и малку сол Ако правите слатки...

Совршени кифли со златна боја, меки како душа и сите се...

Кифличките можете да ги полните со солен или сладок фил, подеднакво се убавини вкусни. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 мл јогурт 300 мл вода 200 мл масло 2 големи лажици шеќер 1...

Домашни кифли од лудо тесто: подобри од пекарница – еден од...

Потребни состојки: 250 мл млеко 1 лажичка шеќер 40 г свеж квасец 500 г меко брашно 500 г остро брашно 1 прашок за печиво 2 јајца 2 јогуртчиња (2х200г) 3 лажици шеќер 3 лажици...

БРЗИ КИФЛИ – бев скептик ама не се каам што ги...

Кога го добив овој рецепт бев скептик... какви се тие кифлички без чекање да отстојат, да нараснат, на што личи тоа? Но ете решив да...

МАЈКИНИ КИФЛИЧКИ – меки како душа, најдобрите што постојат!

Другите кифли немаат шанси со овие Мајкини кифли. Толку се меки, лиснати и мирисливи што никого не оставаат рамнодушен. Лесно и брзо се прават,...