Дома Тагови кафе

Таг: кафе

ФАНТАЗИЈА ВКУС ОД КАФЕ И БРАШНО: Се добива најмекото тесто во...

Доколку досега не сте пробале да подготвите тесто од брашно и кафе, испробајте го овој рецепт и направете слатка погача која има неодолив вкус....

ВКУСНИ БОМБИЦИ ЗА 10 МИНУТИ: Измешајте сè и сте завршиле, гответе...

Тирамису на италијански јазик значи „развесели ме“, а десертот со ова име навистина развеселува со својот вкус. Овој рецепт за многу вкусни бомбици треба...

КАДЕ ГО ИСТУРАТЕ КАФЕТО? Најчесто ја правиме оваа грешка, а исправниот...

Утринското кафе за многумина е омилениот топол напиток со кој го започнуваат денот, а кај нас на Балканот, речиси задолжително се пие „турското“ кафе...

КОСКИТЕ НЕ ЈА САКААТ ОВАА ХРАНА: Ако ја јадете – болката...

Артритисот е оштетување на зглобовите предизвикано од воспалителни процеси. Ова е прилично честа пaтoлoгиja, а главниот симптом е силна б олка. Правилно изготвената диета...

СИТЕ КОИ ГО САКААТ КАФЕТО ПОЈАКО ПРАВАТ ЕДНА ИСТА ГРЕШКА: Делува...

Повеќето експерти препорачуваат да се пие појако кафе во помала количина. Но, како да се свари едно такво јако кафе? Грешката која многумина ја...

Сè повеќе лековити својства на кафето: Го намалува ризикот од рак...

Кафето е еден од најпопуларните пијалоци во светот. Благодарение на високото ниво на антиоксиданти и корисни хранливи материи, тоа е многу здрава намирница. Истражувањата...

Како се вари право македонско кафе – постапка и приготвување

Тоа е нашето традиционално македонско кафе кое е омилено во сите земји од Балканот и кое уште се нарекува "турско кафе" и се разликува...

Коскени шилци – симптоми и превенција

СИМПТОМИ : вкочанетост или болка во вратот или грбот, боцкање и шилци во вратот, рацете или дланките, вртоглавица, главоболка, отежнато одржување на рамнотежата. Речиси сите ние некогаш...

ВРВНО ЗАДОВОЛСТВО: од обични состојки добиваш колач за врвно задоволство

Потребни состојки: 6 жолчки 250 г шеќер 3 лажици вода 1 шолја за кафе масло 100 г брашно 2 лажици густин 1 прашок за печиво 2 лажици какао 6 белки за снег 500 мл...

Како да знаете дека сте нагазиле или сте испиле нешто, кое...

Човек што нагазил на црна магија, кој изел или испил нешто во кое била ставена магија, може често да чувствува болка во желудникот, да...