Дома Тагови градина

Таг: градина

СО ОВАА ПРИРОДНА СМЕСА ПОСИПЕТЕ ЈА ВАШАТА БАВЧА, ГРАДИНА, ЦВЕЌЕ: Ќе...

Во најновата презентација на Катерина таа откри рецепт за подготвување на природен пестицид кој таа го користи во својата градина и бавча, за одбрана...

НАСКОРО ДОАЃААТ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ – Ако сакате да ви преживее цвеќето...

Наместо скапите ни штетни пестициди кои ги купуваме во земјоделската аптека, можете да се послужите со обично млеко кое веројатно го имате во фрижидер....

Овие зеленчуци задолжително разделете ги во бавчата: не ги садете заедно...

Постојат растенија кои многу добро растат и се развиваат кога се едни и покрај други, па дури и со помагаат во одбивање на штетниците,...

„Како ли не го знаевме ова порано“: Искусните градинири секоја пролет...

Ако сте градинар, лушпите од јајца ќе ги чувате во текот на зимата за да им обезбедите на вашите растенија идеална грижа во пролетта....

БОТАНИЧКИ ВОДИЧ: Што треба да се посади во октомври, за да...

Секој што ги сака и одгледува цвеќињата знае дека оразлични видови растенија се садат во одредени периоди од годината. А еден од најважните периоди...

ПРИРОДНО ЃУБРИВО: Беспари е, а цвеќињата ќе растат како квасец

Сте засадиле билки во градината или пак, можеби ги одгледувате во саксии во вашиот дом и едвај чекате тие да започнат да бујат, да...

Секоја градина или балкон треба да има босилек, рузмарин и магдонос:...

Цвеќето не мора да биде единствениот украс на вашата градина или тераса. Дајте им предност на зачинските билки, а особено водете сметка овие три...

ИСКУСЕН ГРАДИНАР: Млекото прави чуда за цвеќињата, особено ги штити од...

Третманот со млеко е од голема полза кога станува збор за нега и одржување на бујноста на цвеќињата, особено на оние кои цветаат, но...

Џуџестите ружи доминираат оваа година во градините, но и на терасите:...

Пролетта е идеално време за уредување на дворовите, балконите и терасите. Големината на просторот не го условува задоволството, па и оние помалите можат соодветно...

Пркосот е тажен само кога нема сонце – цвеќе кое ќе...

ПРКОС (Portulaca grandiflora) е отпорна градинарска билка која цвета преку цело лето а кога е облачно и темно ги затвора своите венечни ливчиња. Стариот латински...