Дома Тагови друг вид на милиброд

Таг: друг вид на милиброд

ПЛЕТЕНКА СО АФИОН: Многу вкусен и едноставен колач, целата куќа мириса...

Оваа плетенка изгледа многу декоративно, одлична е за секоја свечена пригода, за слави или празници. Има толку фантастично добар вкус, што ќе ве потсети...

ДРУГ ВИД НА МИЛИБРОД: Излеан колач кој мириса прекрасно и сите...

Милибродот е еден од традиционалните колачи кои се подготвуваат непосредно пред Велигден. Се замесува тестото кое по печењето, се дели на парчиња од кои...

КОЗИЊАК СО ОГPОМНИ КОНЦИ: Тестото се меша со лажица и се...

Козињакот е слатка погача сплетена во вид на плетенка која традиционално се приготвува за Велигден. Најуспешна е кога кога ќе се испече и олади...

КОЗИЊАК НА КОНЦИ СО КОКОС И КАКАО: Сите што го пробаа,...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 15 г сув квасец и за негово активирање: 2 лажички шеќер, 2 лажички брашно и малку топло млеко. За тесто: 300 мл...

ДОМАШЕН КОЗИЊАК (СО КОНЦИ): Ова се сите тајни за најпознатото велигденско...

За Велигден традиционално се подготвува слатка погача сплетена како плетенка, а во различни краишта се нарекува различно: козињак, козунак, милиброд или едноставно, велигденска погача. Особено...

ВЕЛИГДЕНСКИ КОЛАЧ: Велигден нека ни дава сила и верба на сите,...

Велигден е најголемиот христијански празник, ден на Христовото воскресение. Сите знаеме дека Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Празник неврзан за датум....

Класичен рецепт за Велигден: Нема поголема радост кога куќата мириса на...

Традиционално милибродот или козињакот се приготвува за Велигден. Има толку фантастичен вкус и малку се издвојува од класичната подготовка на милиброд бидејќи има помека...

Сочна плетенка со ореви и суво грозје, додека се пече, цела...

Оваа плетенка може ви се чини како малку неуредна, бидејќи нема правилна структура на плетенка, но има толку фантастично добар вкус, што ќе ве...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"