Дома Тагови деменција

Таг: деменција

ЗА СИТЕ НАД 40: Овие витамини се неопходни за да се...

Со текот на годините, заедно со остатокот од телото и другите органи, така и мозокот старее и се јавува ризик од појава на бројни...

Овие 6 навики воведете ги уште денес – ќе ве спасат...

6 навики кои го одржуваат ЗДРАВЈЕТО НА МОЗОК: Овие навики ја забавуваат сенилноста! Многу фактори влијаат врз здравјето на мозокот. Тие се под влијание...

ЗА СИТЕ НАД 40: Овие витамини се неопходни за да се...

Со текот на годините, заедно со остатокот од телото и другите органи, така и мозокот старее и се јавува ризик од појава на бројни...

Млада жена болна од деменција ги опишува симптомите

Ова е исповед на жена на која и се преостанати 10 години живот: Морав да се помирам дека никогаш ќе немам свое семејство! Британката дознала...

Пијте планински чај за да не ви тропне Алцхајмер на врата...

Планинскиот чај (Sideritis scardica) e повеќегодишно тревесто растение од семејството усноцветни, кое достига до 50 см висина, цвета во јуни - јули. Познат е...

Мајко, ти благодарам што си со мене, те молам, остани што...

Ја доведов мајка ми да живее кај мене, засекогаш. Не планирав ништо однапред, еден ден така ми дојде, решив и ја доведов, со еден...

Исповед на жена болна од деменција: Еве кои се симптомите

Ова е исповед на жена на која и се преостанати 10 години живот: Морав да се помирам дека никогаш ќе немам свое семејство! Британката дознала...

Доктор од Торонто предупредува: ако се превртувате во сон, за 15...

-Одредени пореметувања на сонот претставуваат предупредување за невролошки состојби кои може да се појават 15 години подоцна. Доктор Џин Пивер од Универзитетот во Торонто дошол...

НИКОГАШ НЕ СЕ НАЗДРАВУВА СО ВОДА! Зад ова се крие ДРЕВНО...

Сигурно од многумина сте слушнале дека никогаш не треба да наздравувате со чаша вода. Иако ова ви се чини малку глупаво или како уште...

Поеднаставно од ова не може: намалете го ризикот од деменција за...

И покрај неверојатните достигнувања на модерната медицина, причината и некој сигурен лек за деменција се уште не е откриен. Затоа најголемиот фокус е свртен...