Дома Тагови чај

Таг: чај

Драгица Стевковска Дракче за НМД: Го победив ракот неколку пати

Драгица Стевковска – Дракче е познат лик од ТВ екраните со нејзината авторска емисија “Патот на светлината”. Неуморен, ведар дух, секогаш со разбирање за...

Рецептите на Отец Гаврил за многу болести

Бидејќи отец Гаврил пораснал во време кога лекарите биле реткост, а медицината се’ уште неразвиена, тој од својата мајка и баба научил, па и...

Направете сируп од жалфија против кашлица и настинки за деца и...

Кашлицата кај децата, но и кај возрасните, може да биде многу упорна и досадна и да трае многу долго. Кога се децата во прашање,...

72-годишен човек доживеал ремисија на болеста (се излекувал од рак) ...

Чајот од глуварче делува врз клетките зафатени со карцином на тој начин што тие се распаѓаат во рок од 48 часа, а истовремено ниедна...

Кога сте настинати ја влошувате состојбата ако ги правите овие работи

Вистини и заблуди за кашлицата: ПОВЕЌЕ ТОПОЛ ЧАЈ И МЕД  Чајот и другите напивки треба да бидат топли (35-40 степени), но не врели. Во спротивно, тие може да ја...

Ако имате било каков стомачен проблем, решението можеби ќе го најдете...

-Дали имате чести тегоби со стомакот? Ова се неколку природни лекови кои се многу делотворни. Наједноставните традиционални природни лекови за стомак се секако чаевите. На...

Дознајте зошто костенот е добар за вашето здравје. Бонус-рецепт за слатко!

Плодот на костенот (Castanea sativa L.) има црвенкастокафеава боја и мазна површина. Расте во внатрешноста на боцкавата кора која распукува во есен кога плодот...

Чај за чистење на организмот – против алергии

Потребни состојки: ​ 5 лажици црвен кантарион 4 лажици кантарион 3 лажици корен од глуварче 2 лажици коњски опаш 2 лажици иситнета калинка Постапка: ​ Земете една лажица од оваа мешавина и прелијте...

Чај од бел трн за заштита и регенерација на црниот дроб

Белиот трн (Silybum marianum) е извонреден за црниот дроб, благодарение на состојката силимарин што ја содржи во семето. Подготовка: Една лажица семе од бел трн се прелива...

Чај против алегрија на прашина

Сите состојки можете да ги купите во билна аптека. Потребни состојки: 5 рамни супени лажици- Црвен кантарион 4 супени лажици- Кантарион 3 супени лажици- Млечка (корен од глуварче) 2...