Дома Тагови баклава со готови кори

Таг: баклава со готови кори

„Пробав и не згрешив“: Баклавата со ореви и плазма е највкусната...

Сите знаеме дека оригиналната баклава се приготвува само со ореви, но има и други видови на баклави кои едноставно мора да ги пробате, зошто...

Баклава каква досега не сте пробале – сите ќе ви бараат...

I РЕЦЕПТ: Штрудла-баклава со јаболка и готови кори, толку е убава и вкусна, а се приготвува многу брзо. Фото и рецепт: Зорка Јанчева –...

СОЧНА БАКЛАВА со крцкави корички, а толку сочна и вкусна, се...

Потребни состојки: 500 г кори (во моето пакување имаше 15 листови), 700 г ореви, 200 г бадеми, 5 лажици презла, 2 кесички ванилин шеќер,...

Баклава за душа – со фил до гуша – е ова...

Фото и рецепт на Ленче Гогова – Баклава за душа, со фил до гуша. Нашата драга членка и пријателка Ленче Гогова го објави рецептот во...

ЛЕШНИК БАКЛАВА – За сите што го сакаат лешникот, вкусот е...

Фото и рецепт: Емилија Бечиќ Топло ја препорачувам за сите љубители на лешниковиот вкус, оваа баклава е дури подобра и од онаа со ореви. Потребни состојки: 1...

Брза баклава со вишни без шербет

Одлична, освежителна, особено кога е изладена. Рецептот е одличен! Потребни состојки: 500 г готови кори 5 јајца 1 шолја од 250 мл шеќер 1 шолја јогурт/кисело млеко/кисела павлака 1 шолја...

Баклава со вишни и шербет

Потребни состојки: 500 г готови кори 4 јајца 1 чаша кисела павлака 1 чаша шеќер 1 чаша масло 1 чаша пченичен гриз 1 прашок за печиво Фил од вишни: 1 кг вишни без...

БАКЛАВА СО КОКОС

Фото и рецепт: Недељка Симиќ-Чечавац Потребни состојки: 500 г тенки кори за баклава За фил: 3 јајца 200 г шеќер 200 мл масло 270 мл јогурт 200 г кокос 1 прашок за печиво За...