Дома Тагови Алцхајмерова болест

Таг: Алцхајмерова болест

Алцхајмер се најавува со овие знаци пред да ви затропа на...

Алцхајмеровата болест е невpoдегенеpaтивно прогpecивно заболување кое се карактеризира со пpoпаѓање на мeнтaлнитe функции. Во почетната фаза на болеста често се јавува дилемата дали...

ЗА СИТЕ НАД 40: Овие витамини се неопходни за да се...

Со текот на годините, заедно со остатокот од телото и другите органи, така и мозокот старее и се јавува ризик од појава на бројни...

ЗА СИТЕ НАД 40: Овие витамини се неопходни за да се...

Со текот на годините, заедно со остатокот од телото и другите органи, така и мозокот старее и се јавува ризик од појава на бројни...

Д-р Видев Никола: Совети за добро здравје и како да се...

Познатиот доктор од Битола во пензија, Никола Видев, кој долги години живееше и работеше во Франција, се огласи на својот фејсбук профил со одлични...

Пијте планински чај за да не ви тропне Алцхајмер на врата...

Планинскиот чај (Sideritis scardica) e повеќегодишно тревесто растение од семејството усноцветни, кое достига до 50 см висина, цвета во јуни - јули. Познат е...

Мајко, ти благодарам што си со мене, те молам, остани што...

Ја доведов мајка ми да живее кај мене, засекогаш. Не планирав ништо однапред, еден ден така ми дојде, решив и ја доведов, со еден...

Исповед на жена болна од деменција: Еве кои се симптомите

Ова е исповед на жена на која и се преостанати 10 години живот: Морав да се помирам дека никогаш ќе немам свое семејство! Британката дознала...

Како се прави вино од капини како лек за холестерол, циркулација,...

Виното од капини уште одамна е добро познато како многу корисен и ефикасен лек за лекување на анемија. Исто така, се користи кај исцрпеност,...

Лековити растенија: ја лекуваат душата, срцето, а помагаат дури и кај...

Истражувањата покажуваат дека времето поминато меѓу цвеќиња или дрва кои ги мирисате, негувате и гледате како растат, го разубавува и продолжува животот. Дали знаевте дека...

Поеднаставно од ова не може: намалете го ризикот од деменција за...

И покрај неверојатните достигнувања на модерната медицина, причината и некој сигурен лек за деменција се уште не е откриен. Затоа најголемиот фокус е свртен...