Само 4 состојки и 15 минути време, без готвење и печење…Најлесниот рецепт за најубавиот десерт…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (за 12 колачи):

200 г пишкоти
50 г нутела
200 мл млеко
30 г кокос
200 мл слатка павлака за шлаг
1 лажица нутела

ПОСТАПКА:

1.Земете една пишкота и премачкјате ја со нутела во тенок слој од едната страна. Поклопете со друга шишкота за да направите „сендвич“.

2.Во една чинија сипете ладно млеко, а во друга кокосово брашно. „Сендвичите“ прво кратко потопувајте ги во млекото, а потоа валајте ги во коксот.

3.Колачите по желба наредете ги во хартиени корпички. Ладната слатка павлака изматете ја заедно со лажица нутела за да добиете шлаг-крем.

4.Шлагот сместете го во готварска кеса и декорирајте ги колачите. На здравје сладење! Постапката погледнете ја ОВДЕ.