Потребни состојки:

1 црвена пиперка

10 кисели краставички

копар по вкус

4 супени лажици мелени и сечкани ореви 

1 конзерва пченка или смрзната па варена

јаболкова киселина или лимонов сол

маслиново масло

Постапка:

Пиперката, краставичките и копарот ситно се сечкаат. 

Исечканите состојки, мелените ореви и пченката се мешаат.

Се додава киселина и масло, па повторно се промешува.

Салатата можете да ја поросите одозгора со семе или зачин по вкус.