Фото и рецепт: Анита Стојановска

Потребни состојки:

3 зелени домати

4 везени пиперки лути

3-4 компири

3-4 чешниња лукче

сол имасло по вкус

Постапка:

Ова е доста популарно макало во Македонија а се приготвува од зелени домати кои потешко се наоѓаат во продажба. Може да се купат од некој кој одгледува домати под фолија.

Три домати, четири пиперки лути и три до четири компири се варат 30 минути.

Потоа се чистат и се толчат со лукче. Се посолува по вкус па се прелева со врело масло.

Супер е за мезе, за предјадење со сиренце и маслинки или како прилог на главно јадење.